W Polsce występuje ogromne zainteresowanie technologią GIS. Badania przeprowadzone przez Politechnikę Warszawską dowodzą, że prawie wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne deklarują zdecydowaną gotowość wdrażania tej technologii w celu polepszenia zarządzania majątkiem sieciowym.
Dziś w większości polskich miast przedsiębiorstwa wod-kan posiadają już aktualizowane systemy baz danych GIS, a modelowanie sieci wodociągowych jako naturalna konsekwencja rozwoju informatyzacji przedsiębiorstw staje się przedmiotem wielu dyskusji i debat – zarówno o charakterze praktycznym, jak i stricte naukowym1.
Na podstawie kilku wdrażanych obecnie projektów zintegrowanego systemu GIS oraz komputerowego modelowania sieci wodociągowych można określić podstawowe przeszkody napotykane na każdym z etapów wdrożenia.
Technologie GIS i ich zastosowanie
GIS znajduje zastosowanie niemalże w każdej dziedzinie życia gospodarczego. Pierwsze jego użycie odnotowano w administracji publicznej i ochronie środowiska2. Prawie każda ludzka działalność i decyzja zawiera w sobie niezwykle ważny składnik geograficzny, gdyż wszystko, co się dzieje, ma swoje miejsce w przestrzeni3. Systemy informacji geograficznej, dotyczące jakiejkolwiek dziedziny zastosowania, zawsze pomagają operować wiedzą, ułatwiają organizację, przechowywanie i dostęp do potrzebnych ...