W Polsce wciąż utrzymuje się tendencja wzrostowa ilości inwestycji realizowanych na podstawie zamówień publicznych. Statystyki pokazują, że rynek ten, zwłaszcza dla inwestycji infrastrukturalnych, rozwija się dynamicznie. Główną przyczyną tego wzrostu jest finansowanie tego typu przedsięwzięć z programów unijnych.
Udzielanie zamówień publicznych na gruncie polskim reguluje Ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (P.z.p.), implementująca dyrektywy unijne.
Ścisłe uregulowanie przez prawo zawierania umów w ramach zamówień publicznych ma na celu ochronę zarówno zamawiającego, jak i wykonawcy. Największe znaczenie w tym aspekcie mają zasady swobodnego przepływu towarów i świadczenia usług, braku dyskryminacji i równego traktowania wykonawców.
Genezę zasady zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców można odnaleźć w dyrektywach unijnych. Jest ona fundamentalną zasadą udzielania zamówień publicznych w wymiarze zarówno krajowym, jak i wspólnotowym. Bez względu na to, czy zamówienie kwalifikuje się jako europejskie czy krajowe (kryterium jest wielkość zamówienia), przy udzielaniu zamówień na realizację inwestycji dofinansowanych ze środków wspólnotowych zamawiający są zobowiązani do przestrzegania podstawowych zasad Traktatu Wspólnotowego.
...