Papier mâché i akwarele
Nowy cykl prac Witolda Zakrzewskiego, do stworzenia których wykorzystano ekologiczne materiały i recykling makulatury, można było zobaczyć 12-30 listopada ub.r. w podpoznańskiej sucholeskiej galerii Rotate Gallery. Wystawę zatytułowano „Akwarele”.
Artysta zaprezentował tam siedem prac opartych na wytworzonym własnoręcznie podłożu z gazet i makulatury. – Papier jest niezwykłym wynalazkiem i właściwie jednym z nielicznych produktów człowieka, które można poddać wielokrotnemu recyklingowi, ulegają szybkiemu rozkładowi czy prostej utylizacji. Przy ogromnej skali zastosowań ma to spore znaczenie. To inspiruje. – wyjaśniał artysta.Ponowne wykorzystanie papieru w postaci bezkształtnej, szarej papki, oprócz pobudek ekologicznych, ma również wydźwięk estetyczny – Papier mâché jest wynalazkiem starym jak sam papier. Moje ekologiczne podobrazia nie tylko oszczędzają papier, ale są również twórczym eksperymentem – ich powierzchnia jest często estetyczną zagadką, czasem niewymagającą niemal mojej ingerencji – uzupełnił W. Zakrzewski.
Papier-mâché to określenie wywodzące się z języka francuskiego, oznaczające dającą się formować, twardniejącą po wysuszeniu masę z rozdrobnionego i rozmiękczonego w wodzie papieru (makulatury) z dodatkiem substancji wiążących, np. kleju czy gipsu, oraz uszlachetniających, np....