Ochrona środowiska, w tym gospodarka odpadami, stwarza nieograniczone możliwości dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność w tej branży. Potencjał ten może być z powodzeniem wykorzystany jedynie wówczas, gdy twórcy polityki ekologicznej będą się stosować do zasad „zrównoważonego rozwoju” i „zanieczyszczający płaci”.
Reguły te stanowią podwaliny prawa w Unii Europejskiej. Opracowano założenia do projektu ustawy o gospodarowaniu odpadami i odpadami opakowaniowymi (nowa technika legislacyjna), który został zaakceptowany przez KSRM, przy czym powoływano się często w nim na dyrektywy 94/62/WE.
Dyrektywa 94/62/WE
Dyrektywa 94/62/WE realizuje postanowienia piątego programu Wspólnot Europejskich w zakresie ochrony środowiska (The Fifth Environmental Action Program of the European Commission „Towards sustainability”). Stawiał on przed państwami członkowskimi cel ograniczenia ilości odpadów komunalnych trafiających na składowiska. Do jego osiągnięcia miało doprowadzić przyjęcie szeregu dyrektyw o charakterze ogólnym, dotyczących odpadów komunalnych, jak również dokumentów wybranych typów odpadów, takich jak opakowaniowe, odpady ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużyte baterie, opony itp.
Treść dyrektywy została oparta o reguły określone w ...