Znaczący wzrost zapotrzebowania odbiorców specjalnych (policja, wojsko, oddziały paramilitarne) na nowoczesne i bezpieczne kamizelki kulo- i odłamkoodporne spowodował zwiększoną ich produkcję, a tym samym przyrost ilości odpadów materiałów balistycznych.
Odpady te są generowane w procesie konfekcjonowania kamizelek, co wynika z dużego zróżnicowania kształtu i rozmiarów miękkich wkładów ochronnych. Poza tym powstają także z kamizelek, które zostały wycofane z użytkowania po okresie gwarancyjnym lub na skutek uszkodzenia w czasie użytkowania.
Dotychczas nierozwiązanym zagadnieniem jest przetworzenie odpadów balistycznych z polietylenowych wielowarstwowych wyrobów arkuszowych. Wynika to z ich szczególnej właściwości, a mianowicie generowania wysokiej energii cieplnej w wyniku odkształcenia i destrukcji. Odmiana polietylenu używana do wytwarzania wielowarstwowych kompozytów arkuszowych (oferowanych przez jedynego europejskiego producenta z Holandii), oprócz wysokiej wytrzymałości i dużego modułu sprężystości, ma także szczególnie wysokie wydłużenie przy zrywie. Energia potrzebna do odkształcenia wynika z warstwowej budowy kompozytu, w którym poszczególne odkształcenia każdej warstwy polietylenu oddziałują na następną warstwę za pomocą sił tarcia międzywarstwowego. Skutkiem tej własności jest zwielokrotnione tracenie energii w wyrobie balistyc...