Recykling na medal
Przez ponad dwa tygodnie lutego kibice z przeróżnych zakątków globu oglądali zmagania sportowców podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (Kanada). Justyna Kowalczyk zdobyła trzy medale ? każdy w innym kolorze, Adam Małysz dwukrotnie poleciał po srebrno, a panczenistki (Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska)wywalczyły brąz. Takie sukcesy cieszą polskich kibiców, ale dlaczego mowa o nich w ?Recyklingu??
Recykling niezmiennie kojarzy się z odpadami, walką z szarą strefa czy handlem kwitami, jednak czasami warto odkryć także jasną stronę medalu. Kanadyjczycy, przygotowując zimowe igrzyska, postarali się, by były one jak najbardziej proekologiczne. Skala tego typu imprez sprzyja rozpowszechnianiu idei prośrodowiskowych. Warto więc zwrócić uwagę na te ekologiczne (recyklingowe) aspekty olimpiady.
Dla przykładu toalety w obiekcie dla łyżwiarzy były spłukiwane wodą deszczową, stroje dla wolontariuszy zrobiono z materiałów z przetworzonych butelek PET, a 90% odpadów trafiało do centrum recyklingu. Na ostatni z efektów w wpływ miała zorganizowana kampania. Ponad 70 zbieraczy odpadów z najbiedniejszej dzielnicy w Vancouver ? Downtown Eastside ? zajmowało się selektywną zbiórką podczas igrzysk. Miasto na ten cel przeznaczyło 50 tys. dolarów. Organizacja non profit United We Can płaciła zbieraczom ok. 10 dolarów za godzinę (ustalono czterogodzinne zmiany) zbierania puszek i butelek do ponad 250 przygotowanych pojemników na odpady. Zwrotna kaucja za puszki i butelki przeznaczona była na wypłaty dla kolejnych zbieraczy.
Jedną z ciekawszych promocji ekologii okazały się wspomniane już medale. Zaprojektowane zostały przez artystkę Corrine Hunt, z którą współpracował kanadyjski architekt Omer Arbel. Medale nawiązywały do dziedzictwa pierwotnych mieszkańców Kanady, czyli plemion Komoyue i Tlingit. Główne motywy stanowiły orki (igrzyska olimpijskie) i kruki (igrzyska paraolimpijskie). Medale są jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne nie tylko pod względem kształtu (sprawiają wrażenie jakby falowały), lecz również wzornictwa. Na rewersach znalazły się nazwy sportów i konkurencji zimowych igrzysk (w języku angielskim i francuskim) oraz symbole olimpijskie.
Mennica Królewska Kanady (Royal Canadian Mint) we współpracy z firmą Teck wyprodukowała ponad 1000 medali. Do ich wytworzenia użyto 2,05 kg złota, 2,95 kg srebra, 903 miedzi i elektroodpadów! Metal uzyskano podczas recyklingu płytek drukowanych z zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzięki temu 1,52% całego zużytego złota, 0,122% srebra i 1,11% miedzi pochodziło z recyklingu. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, gdyż, jak podaje Teck, w Kanadzie rocznie ponad 140 tys. ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (e-odpady) trafia na składowiska.
Materiału z recyklingu w medalach było niewiele, jednak informacja o tym obiegła cały świat.
Na podstawie:
opracowała
Katarzyna Błachowicz