W XXI wieku nowoczesne społeczeństwo nie może istnieć bez stałego dostępu do źródeł energii. Uzależniony od niej jest przemysł, rolnictwo, transport oraz praktycznie każda inna gałąź gospodarki. Uzależnieni od niej jesteśmy my sami, ludzie doby coraz szybszego rozwoju technologii, często niewyobrażający sobie życia bez dostępu do urządzeń zasilanych energią elektryczną, takich jak komputer, telefon komórkowy czy choćby lodówka lub pralka.
Polska aspiruje do grona najbogatszych i najbardziej rozwiniętych pod względem cywilizacyjnym państw na świecie. Dynamicznie nadrabiamy dystans dzielący nas od krajów np. Europy Zachodniej. Szybki postęp nie pozostaje bez wpływu na poziom zużywanej energii, której potrzebujemy coraz więcej. Stawia to przed nami nowe wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć, zarówno w kontekście zapewnienia ciągłości dostaw energii, efektywnego jej wykorzystania, a także wpływu jej zwiększonego zużycia na środowisko naturalne.
Obecnie większość energii elektrycznej i cieplnej wyprodukowanej w województwie mazowieckim pochodzi ze spalania paliw kopalnych, których efektywność energetyczna kształtuje się na niskim poziomie. Pozostała część energii jest marnotrawiona w procesie technologicznym. Dodatkowo jako produkty uboczne procesu spalania, emitowane są różnego rodzaju zanieczyszczenia, negatywnie wpływające na stan środowiska naturalnego oraz na jakość powietrza.
Odpowiedzią na te ekologiczno-energetyczne wyzwania jest racjonalne gospodarowanie dostępnymi surowcami energetycznymi poprzez efektywne wykorzystanie energii oraz zrównoważone gospodarowanie lokalnie dostępnymi nośnikami energii odnawialnej.
Odnawialne źródła energii (OZE) niosą za sobą wiele różnorodnych korzyści, takich jak zawsze dostępne w regionie oraz w praktyce nieskończone zasoby, dzięki którym zmniejsza się zależność od paliw pochodzących z importu. Zwiększanie udziału OZE w ogólnym bilansie energetycznym daje wymierne efekty nie tylko w postaci polepszenia jakości powietrza i ogólnego stanu środowiska naturalnego. OZE to także nowe miejsca pracy i rozwój zaplecza naukowo-badawczego oraz nowoczesnego przemysłu.
W województwie mazowieckim mniej niż jeden procent energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, a w głównej mierze jest to energia wyprodukowana w elektrowniach wodnych. Ten stan rzeczy składnia do refleksji, szczególnie biorąc pod uwagę istniejący w regionie potencjał odnawialnych nośników w postaci biomasy, energii wiatrowej, geotermalnej i słonecznej.
Jednym z priorytetów polityki rozwoju województwa mazowieckiego stało się wspieranie przedsięwzięć, które zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, znacząco przyczynią się do poprawy jakości środowiska, przy jednoczesnej poprawie bilansu paliwowo-energetycznego poprzez wykorzystanie OZE. Efektem nowego podejścia władz Mazowsza do problemu energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym, było zainicjowanie w 2006 r. skierowanego do samorządów „Programu możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla województwa mazowieckiego”.Wskazuje on możliwości spożytkowania dostępnych zasobów i ma na celu zmobilizowanie lokalnych władz do podejmowania działań zwiększających zainteresowanie stosowaniem energii odnawialnej oraz poprawą efektywności energetycznej istniejących źródeł. Istotny element tej inicjatywy stanowi powołana w 2009 r. Mazowiecka Agencja Energetyczna, której celem jest profesjonalne i merytoryczne wspieranie lokalnych samorządów, a także małych i średnich przedsiębiorstw w realizacji działań na rzecz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.
 
 
Stefan Kotlewski
wicemarszałek województwa mazowieckiego