Biorąc pod uwagę cenę kompletnej instalacji do unieszkodliwiania odpadów, niewątpliwie najtańsza jest technika oparta na ich składowaniu. W tym przypadku niezbędny jest tylko dostęp do odpowiedniego obszaru, a jedyne dodatkowe koszty związane są z zabezpieczeniem terenu przed wydostawaniem się substancji odpadowych.

Metoda ta nie zapewnia redukcji objętości ani masy odpadu. Porównując koszty instalacji, najdroższe wydaje się unieszkodliwianie plazmowe. Jednak w stosunku do innych sposobów koszt unieszkodliwiania jednej tony odpadów metodą plazmową jest wyraźnie niższy nawet dla średniej wielkości przerobowej (rys. 1)1. Dodatkowo w technologiach plazmowych można uzyskiwać wysokokaloryczny gaz, nadający się do wytwarzania energii elektrycznej, której naddatek może być sprzedawany zewnętrznym odbiorcom.
 
Surowiec wtórny
Przetworzone w procesie plazmowym odpady tracą toksyczność, zmniejszają swoją objętość i stają się twardym, jednolitym materiałem, co w znaczny sposób obniża koszty ich składowania. Produkty te mogą znaleźć wtórne zastosowanie jako materiały budowlane (m.in. do budowy dróg, do produkcji płyt dachowych itp.). Autorzy przy współpracy z hiszpańską firmą La Mediteranea opracowali technologię wytwarzania nowego, bezpiecznego produktu użytkowego. Fotografia 1 przedstawia jego przykład w formie płytek ceramicznych. W wy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?