Holenderskie święto kwiatów

„Pozdrowienia z Rosji” – pod takim hasłem rozpoczęła się 61 edycja Międzynarodowej Wystawy Kwiatów Keukenhof w Holandii. Uroczystego otwarcia 32-hektarowej wystawy dokonała Swietłana Miedwiediew wraz z Jej Królewską Wysokością Máximą, która jest księżniczką Niderlandów. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 16 maja br. W tym roku można zobaczyć niewiarygodne mozaiki kwiatowe, które nawiązywać będą do wielkości i swojego rodzaju tajemniczości kraju zajmującego jedną szóstą globu, czyli Rosji. Wybór tematu przewodniego spowodowany był również kwestiami ekonomicznymi, gdyż znaczenie Rosji w eksporcie kwiatów cebulowych z Holandii systematycznie się zwiększa. W ten sposób władze Keukenhof chcą również przyciągnąć turystów z Europy Wschodniej. Wystawę w 2009 r. odwiedziło aż 9 tys. gości.
 
 
Pustynne miasto
 
Coraz częściej projekty architektoniczne łączą się z futurystycznymi wizjami samych architektów. Tak jest również w projekcie, który realizowany będzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miasto Xeritown w założeniu ma opierać się na energii odnawialnej, a zatem ekologicznej, oraz harmonizować z pustynnym krajobrazem okolicy. Ma także być przyjazny dla samych mieszkańców. Założenie wg najnowszych technologii zostanie zrealizowane na powierzchni 24 ha. Miejski plan zagospodarowani przestrzennego opierać się będzie w głównej mierze na wielu zlokalizowanych w jego wnętrzu dzielnicach. Ponadto przed architektami, którzy chcą połączyć funkcje gastronomiczno-usługowe z naturalnym krajobrazem, stoi ambitne zadanie dotyczące postępowania zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju.
 
 
Ekologiczny park biznesowy
 
Business Garden, bo tak nazywać się będzie pierwszy ekologiczny bank biznesowy, powstanie w Warszawie na powierzchni 6 ha. Projekt został przygotowany przez firmę JSK Architekci. Aż 60% terenu zostanie przeznaczone na zieleń. Pierwszy z etapów przedsięwzięcia ma być zakończony do 2011 r. Sam obiekt hotelowo-komercyjno-biurowy w założeniu ma spełniać kryteria ekologiczne. Dlatego właśnie firma SwedeCenter, która wybuduje park, będzie ubiegać się o certyfikat LEED, potwierdzający, że park jest ekologiczny. Obiekt zostanie usytuowany u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, 1 Sierpnia oraz Iłżeckiej.
 
 
Nowy ogrodnik miejski
 
Stanowisko ogrodnika miejskiego, który będzie odpowiedzialny za pielęgnację zieleni w mieście, stworzono w Opolu. Na głównego ogrodnika miasta wybrano Annę Szwarc, która dzięki swojej pracy chce przede wszystkim uświadamiać mieszkańcom potrzebę pielęgnacji zieleni. Ponadto bardzo istotnym elementem, który przyczyni się do stworzenia koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej miasta, będzie inwentaryzacja zieleni publicznej. Anna Szwarc, do tej pory była związana z opolskim Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa, będzie odpowiedzialna również za wykonanie mapy zieleni miejskiej. W ramach swoich obowiązków przeprowadziła już kontrolę zieleni w mieście oraz zaopiniowała jej stan zdrowotny.
 
 
W międzywojennym parku
 
Trwają już prace nad rewaloryzacją parku Południowego w Sopocie. Założenie, którego powierzchnia to ok. 2 ha, ma być zrewaloryzowane w taki sposób, aby przybliżyć je do stanu z 1924 r. W ramach prac zostaną zainstalowane elementy małej architektury, czyli ławki i kosze na śmieci. Ponadto wykonana będzie replika zegara-barometru. Przebudowie ulegną także nawierzchnie alejek i ścieżek oraz przeprowadzony zostanie remont placu zabaw dla dzieci. Powstanie również podświetlona fontanna. Ukształtowane będą rabaty i nasadzenia roślin. W porównaniu z parkiem Północnym, którego pierwszy etap rewaloryzacji zakończono w ubiegłym roku, park Południowy będzie miał bardziej uzdrowiskowy charakter. Projekt ma szanse na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2007-2013. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 5,5 mln zł.
 
 
Konkurs na toalety nad Wisłą
 
Pomysł na aranżację nadwiślańskiej przestrzeni zbiegł się w terminie z budową Stadionu Narodowego w Warszawie. Dlatego firma Sonitec KOŁO i miasto stołeczne Warszawa, organizatorzy konkursu „Projekt Łazienki”, chcą wykreować nową przestrzeń publiczną, w którą wkomponowany zostanie zespół toalet. Ta oryginalna inicjatywa ma na celu rewitalizację nadwiślańskiego nabrzeża oraz otwarcie tej części miasta nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców Warszawy. Warto wspomnieć, że ten obszar jest szczególnym miejscem, dlatego że porasta je las łęgowy. Miasto zamiera stworzyć tu nowoczesne tereny rekreacyjne, promenady oraz miejskie plaże. Prace na konkurs można nadsyłać do 18 maja, a wyniki zostaną ogłoszone w połowie czerwca br. Organizatorzy zaznaczają, że projekt powinien łączyć budynek toalety z częścią plenerową nabrzeża. Jury przy wyborze najlepszej propozycji brać będzie pod uwagę takie kryteria jak: walory architektoniczno-krajobrazowe, funkcjonalność, nowatorstwo oraz zastosowanie proekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Dla zwycięzcy konkursu przewidziana jest nagroda pieniężna.
 
 
Ekologiczny Reykjavik
Według rankingu Agencji Informacyjnej Reuters, najbardziej zielonym miastem okazała się stolica Islandii. Międzynarodowi eksperci w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska po wielomiesięcznych dyskusjach wreszcie zdecydowali, które miasto zasługuje na ten zaszczytny tytuł. Reykjavik położony nad Oceanem Atlantyckim zaopatrywany jest w energię ze źródeł odnawialnych, w tym przede wszystkim z elektrowni wodnych. Również komunikacja miejska jest rozwinięta, a autobusy napędzane są wodorem. Drugie miejsce w rankingu zajęło Portland w USA. Wielkim sukcesem władz miasta oraz samych mieszkańców jest w tym przypadku rozwijanie alternatywnych środków transportu w postaci ścieżek rowerowych i kolei, która łączy w sobie elementy tramwaju i pociągu. Trzecie miejsce zajęła Kurytyba w Brazylii, w której zamiast kosić trawę w parkach wypasa się po prostu owce.