Szczegółowa analiza wyników bakteriologicznych badań wybranych cieków Sopotu, prowadzonych w dniach bezdeszczowych i w czasie trwania opadów, wskazuje na duże zróżnicowanie. Wyniki badań bakteriologicznych wyraźnie dowodzą, że opady deszczu niekorzystnie wpływają na jakość wód.

Do badań wytypowano sześć potoków: Kamienny Potok, Potok Babidolski, Potok Grodowy, Potok Haffnera, Potok Karlikowski i ciek C1. Punkty pomiarowe ustalono w ujściu wymienionych cieków. Serie badań prowadzono od 2005 r. do 2008 r.
 
Zakres badań
Badania obejmowały oznaczenia wskaźnikowych bakterii grupy coli oraz Escherichia coli. Najbardziej prawdopodobną liczbę bakterii grupy coli i Escherichia coli oznaczano metodą kolejnych rozcieńczeń w systemie trójprobówkowym z zastosowaniem podłoża Eijkmana. Hodowle inkubowano w temp 37°C przez 24-48 godz.
Stwierdzony niekorzystny wpływ opadów na jakość wód różni się w poszczególnych ciekach. Stopień oddziaływania opadów na jakość wód cieków wynika przede wszystkim z wielkości i długości cieku. Znaczenie mają także takie czynniki jak obecność lub brak stawów retencyjnych oraz stosunek długości odcinków koryta otwartego do koryta skanalizowanego.
W każdym przypadku liczby oznaczanych bakterii są wyższe ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?