Z poprzednich artykułów można się było dowiedzieć, w jaki sposób Program Natura 2000 funkcjonuje w Polsce i jaki może być jego wpływ na życie lokalnych społeczności. Niniejszy tekst rozpoczyna nowy cykl w tym zakresie. Kolejne będą zawierać informacje odnoszące się do zarządzania siedliskami Natura 2000 oraz przybliżające sposoby postępowania z nimi w ramach działalności gospodarczej.
Jak wspominano w poprzednich tekstach, siedliska Natura 2000 oraz ich otoczenie mogą być wykorzystywane gospodarczo. Jednak nie może to doprowadzić do zniszczenia ani naruszenia ich wartości, musi natomiast sprzyjać ich zachowaniu w długiej perspektywie czasowej. Nie jest to proste, ale możliwe do przeprowadzenia.
Idea zrównoważonego rozwoju, silnie związana z wdrażaniem Programu Natura 2000, opiera się na twierdzeniu, iż możliwe jest takie użytkowanie zasobów przyrody, które zapewni szansę rozwoju lokalnych społeczności przez kolejne pokolenia. Zadaniem Programu Natura 2000 jest właśnie wdrażanie zrównoważonego rozwoju na obszarach o szczególnych wartościach przyrodniczych. Jak więc w sposób zrównoważony (trwały) użytkować siedliska ważne z punktu widzenia Programu Natura 2000?
 
Zrozumieć siedlisko
Najpierw należy wyjaśnić, czym jest „siedlisko” w odniesieniu do Programu Natura 2000. Od właściwego zrozumienia tego terminu zależy możli...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?