Energetyka wiatrowa to jedno z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej. Jednak w naszym kraju jej rozwój jest nadal zbyt mało dynamiczny. W przerwaniu tej złej passy mogą pomóc różne możliwości jej finansowania.
W Polsce można wyróżnić trzy źródła finansowania budowy farmy wiatrowej. Są to: kredyty udzielone przez banki, dofinansowanie z funduszy unijnych oraz dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Finansowanie komercyjne – bank
Kredyt z banku jest najprostszą formą pozyskania funduszy na realizację projektu budowy farmy wiatrowej. Jednak aby móc się o niego starać, trzeba spełnić kilka wymogów.
Najważniejszym jest posiadanie tzw. raportu wietrzności z co najmniej dwunastomiesięcznych pomiarów wiatru. Dokument ten jest także podstawą do napisania biznesplanu, jeśli inwestor zamierza realizować taki projekt ze środków pozyskanych zarówno z instytucji finansowych, jaki i z własnych. Dopiero ten raport pokazuje poziom produkcji energii, a co za tym idzie – poziom zysków i czas, w jakim inwestycja miałaby się zwrócić. Raport wietrzności obok biznesplanu jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o udzielenie kredytu (bądź leasingu) na projekt budowy farmy wiatrowej. Kolejny to natomiast techniczne warunki przyłączenia. Załącznik ten nie jest jed...