Energetyka wiatrowa to jedno z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej. Jednak w naszym kraju jej rozwój jest nadal zbyt mało dynamiczny. W przerwaniu tej złej passy mogą pomóc różne możliwości jej finansowania.

W Polsce można wyróżnić trzy źródła finansowania budowy farmy wiatrowej. Są to: kredyty udzielone przez banki, dofinansowanie z funduszy unijnych oraz dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
 
Finansowanie komercyjne – bank
Kredyt z banku jest najprostszą formą pozyskania funduszy na realizację projektu budowy farmy wiatrowej. Jednak aby móc się o niego starać, trzeba spełnić kilka wymogów.
Najważniejszym jest posiadanie tzw. raportu wietrzności z co najmniej dwunastomiesięcznych pomiarów wiatru. Dokument ten jest także podstawą do napisania biznesplanu, jeśli inwestor zamierza realizować taki projekt ze środków pozyskanych zarówno z instytucji finansowych, jaki i z własnych. Dopiero ten raport pokazuje poziom produkcji energii, a co za tym idzie – poziom zysków i czas, w jakim inwestycja miałaby się zwrócić. Raport wietrzności obok biznesplanu jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o udzielenie kredytu (bądź leasingu) na projekt budowy farmy wiatrowej. Kolejny to natomiast techniczne warunki przyłączenia. Załącznik ten nie jest jed...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?