Pod koniec ubiegłego roku opublikowano Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylające rozporządzenie (WE) nr 761/2001 oraz decyzje Komisji 2001/681/WE i 2006/193/WE, nazywane w skrócie rozporządzeniem EMAS III.

Przepisy tego aktu prawnego weszły w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, tj. 11 stycznia 2010 r. Warto przypomnieć, że we wspólnotowym systemie prawnym rozporządzenia mają bezpośrednie zastosowanie w państwach członkowskich bez potrzeby transpozycji do prawodawstwa krajowego.
 
EMAS w pigułce
Organizacje, które planują rejestrację w systemie EMAS, zobowiązane są do przeprowadzenia przeglądu środowiskowego, wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego, przygotowania deklaracji środowiskowej, jak i do poddania się niezależnej ocenie akredytowanego weryfikatora środowiskowego zarówno systemu zarządzania środowiskowego, jak i deklaracji środowiskowej.

Organizacje, które planują rejestrację w systemie EMAS, są zobowiązane do:
  • przeprowad...

    Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

    Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

    css.php