Specyficzna struktura fizykochemiczna osadów ściekowych sprawia, że nawet po ich mechanicznym odwodnieniu wciąż zawierają ponad 70% wody. Ich ostateczne zagospodarowanie na tym etapie przetworzenia nastręcza wielu problemów (transport, składowanie).
Suszenie słoneczne wydaje się najprostszą i najtańszą w eksploatacji technologią redukcji masy osadów ściekowych, mogącą zracjonalizować gospodarkę osadową małych i średnich oczyszczalni ścieków. Tempo suszenia osadów w suszarniach słonecznych zależy od wielu czynników, w tym atmosferycznych, takich jak: natężenie promieniowania słonecznego oraz temperatura powietrza suszącego i jego wilgotność. Proces suszenia zależy również od sposobu prowadzenia procesu, tzn. od intensywności przegarniania i wentylacji oraz wykorzystania źródeł ciepła zewnętrznego.
Wpływ warunków klimatycznych na proces suszenia
Nasłonecznienie, temperatura i wilgotność powietrza mają istotny wpływ na przebieg procesu suszenia w suszarniach słonecznych.Nasłonecznienie różnych obszarów Polski waha się w granicach 900-1200 kWh/m2/rok. Przykładowy wykres ilustrujący zmienność energii dostarczanej przez słońce w cyklach miesięcznych przedstawiono na rysunku 1.
Temperatura powietrza, będąca pochodną nasłonecznienia, ma również znaczący wpływ na proces odparowania...