Na przestrzeń publiczną składa się sfera kulturowa, społeczna, przyrodnicza, estetyczna oraz strukturalna. Wszystkie one łączą się w nierozerwalną, wielowymiarową całość. Warto zwrócić uwagę na tę wielowątkowość by w jej ramach móc stworzyć przestrzeń prospołeczną.
Hasło przestrzeń publiczna jest obecnie często przywoływane przez polityków, planistów, urbanistów, architektów krajobrazu i wszystkich innych zainteresowanych uzdrawianiem naszych miast, miasteczek i wsi. Przestrzeń publiczna jest potrzebna do scalania społeczności lokalnych, wspierania postaw prosąsiedzkich oraz prorodzinnych. Ponadto wiąże się z estetyką, sztuką i kreacją. Właśnie te aspekty pozwalają zachować harmonię w życiu i wpływać na poczucie dumy z własnej miejscowości. Dlatego warto zastanowić się nad wartościami, jakie może nieść za sobą dobrze skonstruowana, wielowymiarowa przestrzeń publiczna.
Wątek kulturowy w obszarze społecznym buduje ład przestrzenny, aktywizuje sferę ekonomiczną, ukazuje piękno sztuki ogrodowej oraz nadaje rangę wnętrzom urbanistycznym. Wprowadzony wątek estetyczny pozwala związać przestrzeń publiczną z jej tłem krajobrazowym i połączyć w jedną całość z innymi strukturami miasta czy osady.
Znaczenie kulturowe – jako rodzaj nadbudowy – przy braku funduszy samorządowych jest często bagatelizowane i przegrywa z innymi potrzebami. Jednak zaspokoj...