Gospodarka odpadami komunalnymi realizowana w krajach skandynawskich osiągnęła bardzo wysoki poziom, a stosowane tam rozwiązania uznawane są przez wielu specjalistów za wzorcowe.
 
Gospodarowanie odpadami komunalnymi w Danii należy do zadań władz gminnych, przy czym ramy dla działalności władz lokalnych w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami określa prawodawstwo państwowe. Gminy zobowiązane są do zagwarantowania odbioru odpadów od mieszkańców oraz ich właściwego zagospodarowania. Podstawą realizacji wynikających stąd zadań jest plan zagospodarowania odpadów.
 
Administracja i finansowanie
W ramach krajowego systemu prawnego i krajowej strategii zarządzania odpadami władze lokalne opracowują plany krótko (czteroletnie) i długoterminowe (dwunastoletnie) w zakresie administrowania wszystkimi odpadami powstającymi na terenie gminy1. Gminny plan zarządzania odpadami i rozporządzenia określają, w jaki sposób podmioty wytwarzające odpady mają z nimi postępować. Gminy są odpowiedzialne za lokalizację oraz budowę odpowiedniej liczby instalacji do przetwarzania odpadów – sortowni, zakładów termicznego unieszkodliwiania czy składowisk, przy czym większość spalarni oraz składowiska stanowią własność publiczną, natomiast odbiór odpadów w 80% obsługuje sektor prywatny. Nie jest możliwa rezygnacja z usług ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?