O innowacjach bez barier
Pojęcia „innowacja” i „innowacyjność” robią oszałamiającą karierę w Polsce, podobnie jak niegdyś termin „ekologia”. Chcemy, by nasza gospodarka była innowacyjna. Jakie bariery należy pokonać, aby tak się stało? I czy współpraca nauki z biznesem w ogóle jest możliwa?
Platformą wymiany poglądów na temat rozwoju innowacyjnej gospodarki w Polsce był I Kongres Innowacyjnej Gospodarki, zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG). W spotkaniu, które odbyło się 25 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie, wzięli udział liczni przedstawiciele administracji państwowej, instytucji proinnowacyjnych, samorządu gospodarczego, przedsiębiorcy, a także parlamentarzyści.
– Innowacyjność jest warunkiem sine qua non dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Bez niej polscy przedsiębiorcy już niebawem mogą pozostać bez szans na konkurowanie na globalnym rynku – powiedział podczas otwarcia kongresu dr Andrzej Arendarski, prezes KIG. Zwrócił uwagę, że państwu przypisana jest ogromna rola w zakresie innowacji: – O ile jesteśmy raczej przeciwni ingerencji państwa w rozwój gospodarki poprzez jej finansowanie, o tyle uważamy, że wsparcie udzielane przez państwo w zakresie działań innowacyjnych oraz budowy różnych sieci powiązań państwowych i prywatnych jest nie do przecenienia.
– Dla Polski ...