Celem technicznym każdej metody zagęszczania jest zmniejszenie powierzchni właściwej i tworzenie większych aglomeratów.
Przy zagęszczaniu produktów stosuje się dwa różne sposoby aglomeracji, różniące się dwiema cechami1. Wyróżnia się metodę, w której duża ilość małych cząstek łączy się w wyniku mieszania po zwiększeniu ich wilgotności, dodaniu środka wiążącego i końcowego suszenia. Ten sposób aglomeracji można określić jako aglomerację konstruktywną. Druga metoda to taka, w której duża ilość małych cząstek łączy się w wyniku działania sił zewnętrznych. Zalicza się ona do grupy aglomeracji ciśnieniowych.
Mechanizmy wiązania cząstek ciała stałego, które są wspólne dla obu metod, dzielą się na1: wiązanie przez siły adhezji i kohezji, wiązanie przez mostkowanie cząstek stałych, wiązanie przez mostkowanie cieczą oraz wiązanie przez zamykanie kształtu.
W procesie składowania i transportu różnych produktów recyklingu zagęszczanie jest warunkiem koniecznym, gdyż w jego wyniku osiąga się redukcję objętości, co obniża koszty obu tych procesów. Rozróżnia się podstawowe metody zagęszczania na prasach ze stałą płytą oporową i na prasach do formowania.
Prasy do belowania znalazły praktyczne zastosowanie w przypadku wielu materiałów, takich jak papier, tektura, tworzywa sztuczne, puszki, wióry drzewne...