O chemii w Karkonoszach
Organizowane na przełomie września i października seminaria poświęcone chemicznym procesom oczyszczania ścieków to już utarta tradycja. W tym roku kolejna edycja tej inicjatywy odbyła się w Karpaczu, a uczestnicy – oprócz wysłuchania referatów – mogli także zapoznać się z obiektami gospodarki wodno-ściekowej w Jeleniej Górze oraz Bogatyni.
Seminarium zostało podzielone na kilka sesji tematycznych, w ramach których poruszono takie zagadnienia jak kondycjonowanie osadów ściekowych, dezynfekcja ścieków, zwalczanie odorów czy poprawa parametrów pracy osadu czynnego.
Rozpoczęło się jednak od sesji poświęconej technologiom oczyszczania ścieków na zmodernizowanych obiektach, w ramach której opisane zostały procesy technologiczne Oczyszczalni Ścieków „Czajka” i Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. W przypadku tej ostatniej, będącej w trakcie rozbudowy, projekt przewiduje cztery zastosowania koagulantów: do wspomagania biologicznego usuwania fosforu, do strącania go z odcieków, wspomagania wstępnej sedymentacji, a także do zwalczania bakterii nitkowatych. Przy okazji omawiania tego ostatniego zastosowania padło stwierdzenie, że pozytywne doświadczenia związane ze zwalczaniem nitkowatych w 2005 r. nie przełożyły się na stałe stosowanie koagulantu – ze względu na kłopoty związane z korzystaniem z istniejącej i...