Osady ściekowe w ceramice i budownictwie
W wyniku ciągłego zwiększania się ilości wytwarzanych osadów ściekowych zachodzi konieczność znalezienia alternatywnych metod ich wykorzystania czy utylizacji. Jedną z nich może być zastosowanie osadów ściekowych w produkcji ceramiki i materiałów budowlanych.
Korzystny skład chemiczny i mineralny powoduje, że osady stanowią jeden ze składników ceramiki budowlanej. W produkcji lekkich kruszyw, takich jak keramzyt, wykorzystuje się osady ściekowe jako środki spulchniające. Skład mineralny osadów pozwala na stosowanie ich w charakterze topnika, poprawiającego spiekalność materiału.
Z drugiej strony spieki ceramiczne, takie jak syntetyczne zeolity czy spiekane popioły lotne, wykorzystuje się jako sorbenty zanieczyszczeń pochodzących z osadów ściekowych wprowadzanych do środowiska. Zastosowanie zeolitów wraz z osadem ogranicza przenikanie zanieczyszczeń do gleby i roślin.
Do higienizacji osadów używa się zwykle tlenku lub wodorotlenku wapnia, jak również materiałów odpadowych, czyli mączki bitumicznej, dolomitów, odpadów ze spalania węgla brunatnego, pyłów z wapienników lub pieców cementowych. Ustabilizowany i odwodniony w ten sposób osad nie stwarza zagrożenia dla środowiska i może być wykorzystany przyrodniczo. Z uwagi na wartość opałową osady po zmieszaniu z paliwem o wyższej ...