Z pozoru niepozorne: polemika
Straty pozorne to przykład szczególnego pojęcia odnoszącego się do strat wody. Bezsporny jest fakt, że ilość wody, której nie zmierzyły wodomierze, a którą dostarczono do odbiorców, jest stratą rzeczywistą.
Jednak zgodnie z bilansem IWA (International Water Association), straty te nazywają się pozornymi. Zastanówmy się, jakie dokładnie pobudki kierowały „ustawodawcą”, czyli IWA, który tej kategorii strat nadał nazwę pozornych.
Dokładność pomiaru
W okresie ostatnich kilkunastu lat obserwujemy zjawisko montażu coraz dokładniejszych urządzeń pomiarowych. Te wcześniej zainstalowane, z powodu zużycia w trakcie eksploatacji, pod koniec użytkowania posiadały mniejszą czułość i dawały więcej błędnych wskazań. Nowe, zazwyczaj dokładniejsze urządzenia wykazują różnicę wskazań w porównaniu ze starymi. Oczywiste jest, że owa rozbieżność wcześniej byłą stratą pozorną (gdyż oceniamy ją, patrząc wstecz), a aktualnie stanowi podstawę zwiększonego przychodu dostawcy wody (wykorzystaną możliwością). Dlaczego wg IWA nie była stratą rzeczywistą? Z następującego powodu: dostawca wody dawniej używał legalizowanych wodomierzy, których nie chciał przedwcześnie złomować (gdyż posiadały ważny okres legalizacji), tylko dlatego, że np. na rynku pojawiły się dokładniejsze urządzenia. Spos&oac...