Czas na podsumowanie XI Konkursu o Puchar Recyklingu. Tegoroczna edycja to zarówno wzrost liczby uczestników, większa ilość selektywnie zebranych odpadów, jak i przełomowe zmiany w regulaminie. Ponadto rekordowa okazała się pula nagród finansowych – 329 tys. zł.

Do redakcji wpłynęły 364 zgłoszenia w dziewięciu kategoriach od 97 podmiotów z całej Polski. W porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowano o 10% więcej zgłoszeń. Wśród uczestników znalazło się 19 placówek oświatowych i centrów edukacji ekologicznej, 63 przedsiębiorstwa komunalne i 14 urzędów miejskich oraz gminnych. Jedną trzecią stanowią podmioty, które biorą udział w Konkursie po raz pierwszy.
W drugim etapie otrzymano 328 Szczegółowych formularzy zgłoszeń, w tym w kategoriach: „Szklana Statuetka” 56 zgłoszeń, „Srebrna Puszka” – 26, „Lider Zbiórki Tworzyw” – 56, „Złota Bela Makulatury” – 44, „Zielona Bateria” – 31, „Zielony Kontakt” – 29, „Edukacja Ekologiczna” – 49, „Lider Sortowni” – 24 i „Rekordowy Karton” – 13 zgłoszeń.
Najwięcej podmiotów zgłosiło się z woj. śląskiego – 11, z dolnośląskiego – 10 oraz z wielkopolskiego – 9.
Tegoroczna edycja obejmowała okres od 1 lipca 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. W tym czasie uczestnicy zebrali 78 tys. ton odpadów, w tym 36 tys. ton szkła, 371 ton puszek aluminiowych, 20,2 tys. ton tworzyw sztucznych, 18 tys. ton makulatury, 1,2 tys. tony baterii, 2,3 tys. tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 321 ton opakowań po płynnej żywności. Zgłoszone do Konkursu sortownie wydzieliły 57 tys. ton surowców wtórnych, które przekazano do recyklingu, a nie trafiły na wysypisko.
W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się kategoria „Edukacja Ekologiczna”, w której udział wzięło dużo więcej podmiotów, niż w latach ubiegłych, głównie szkół. Budżet programów edukacyjnych, które swym zasięgiem objęły 5 mln mieszkańców Polski, wyniósł 5,5 mln zł.
 
Zmiany
W XI edycji Konkursu zostały wprowadzone zmiany w regulaminie, które miały na celu uproszczenie procedury otrzymywania zgłoszeń oraz zwiększenie szans na wygraną dla podmiotów osiągających dobre wyniki w selektywnej zbiórce, ale niemających szans w konfrontacji z często nagradzanymi liderami branży.
Już od kilku edycji postulowano, aby w jakiś sposób „zablokować” laureatów, którzy otrzymywali statuetki kilka edycji z rzędu. Faktem jest, że w Konkursie wyróżnia się grupa liderów, którzy odnotowują rewelacyjne wyniki w selektywnej zbiórce, w efekcie czego trudno zaistnieć mniejszym podmiotom. Postanowiono więc, by laureaci, którzy otrzymali statuetki w poszczególnych kategoriach w ostatnich trzech edycjach, nie mogli ubiegać się o wyróżnienie w danej kategorii.
Za pomocą tej „blokady” organizatorom udało się zachęcić nowe podmioty do udziału w rywalizacji. Natomiast zdobywcy statuetek z poprzednich edycji nadal mogli walczyć w Konkursie i ubiegać się o te najważniejsze nagrody – Puchary Recyklingu i tytuł „Tygrysa Recyklingu”.
 
Uproszczone zgłoszenia
Druga istotna zmiana dotyczyła sposobu nadsyłania zgłoszeń. Dotychczas uczestnicy wysyłali w pierwszej kolejności Deklarację udziału, w której określali, w których kategoriach chcą wziąć udział, następnie nadsyłali Szczegółowy formularz zgłoszenia wraz z załącznikami. Wśród nich były: kopia zezwolenia na zbieranie odpadów lub odzysk odpadów albo recykling odpadów bądź odbiór odpadów komunalnych, kopie faktur za sprzedaż surowców wtórnych, kopie kart przekazania odpadów, kopie umów na dostawę, krótki opis założeń i realizacji programu recyklingu, opis systemu gospodarki odpadami komunalnymi i planowanych inwestycji. Ponadto oświadczenie, iż w zgłoszeniu nie zostały zadeklarowane odpady pochodzące z punktów skupu lub odebrane od innych podmiotów odbierających i zbierających odpady oraz pochodzące z handlu surowcami wtórnymi.
W związku z tym, że przygotowanie wymienionych dokumentów wymagało od uczestników wiele pracy i mogło być powodem zniechęcenia, organizatorzy postanowili nieco ułatwić zgłaszającym te czynności. Dlatego zrezygnowano z obowiązku nadsyłania dokumentacji wraz ze Szczegółowym formularzem zgłoszenia. Później dokonywały tego wyłącznie te jednostki, które – po przeanalizowaniu danych ze Szczegółowych formularzy zgłoszeń – miały szanse na zdobycie statuetek.
Organizatorzy liczą na to, że wprowadzone zmiany w regulaminie przełożą się na jeszcze większą liczbę uczestników w XII edycji Konkursu.
 
Aleksandra Kowalczyk