Nowy rok przywitał nas nie tylko ogromnymi hałdami śniegu, ale i podwyżką VAT. Stawka podatku wzrosła z 7 do 8%, dla usług w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Pod koniec roku Ministerstwo Finansów poinformowało, że zamierza zwrócić się do marszałka Sejmu, aby skłonić go do opublikowania jednolitego tekstu ustawy o VAT. Inicjatywa ta jest jak najbardziej chwalebna, jeśli wziąć pod uwagę to, że samych zmian, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2011 r., w ustawie o VAT jest kilkadziesiąt, a wprowadza je kilka nowelizacji.
Z pewnością ubiegły rok zapisze się w pamięci rodaków ze względu na klęskę żywiołową. Powódź, która dotknęła wielu polskich rodzin, na szczęście już za nami, a zagrożenie, przynajmniej tymczasowo, minęło. Natomiast ze skutkami kataklizmu w licznych regionach kraju będziemy walczyć jeszcze przez lata. Z kolei o tym, jaki wpływ na usuwanie skutków powodzi mają zagadnienia z dziedziny prawa, można przeczytać w artykule Piotra Korzeniowskiego, przedstawionym w naszym stałym cyklu „Paragrafy pod lupą”.
Ponadto szczególnie zachęcam czytelników do zapoznania się ze styczniowym „Raportem wod-kan”, którego tematem są osady ściekowe. Jeden z artykułów traktuje o pułapkach i zagrożeniach związanych z termicznym przekształcaniem osadów ściekowych. Drugi podejmuje tematykę osadów z perspektywy wyboru technologii najwłaściwszej do ich suszenia.
Wraz z nadejściem kolejnego roku nie sposób uniknąć noworocznych postanowień. Magia zmiany daty powoduje, że wielu z nas stara się coś w swoim życiu zmienić, a oczywiście mają to być zmiany na lepsze. Najczęściej obiecujemy sobie, że zmienimy tryb życia na zdrowszy, przejdziemy na dietę, rzucimy palenie itp. Czego pragnę w tym roku dla miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”? Przede wszystkim stałego, dalszego rozwoju oraz satysfakcji czytelniczej. Mam nadzieję, że prezentowany materiał nadal będzie spełniał oczekiwania odbiorców, a jego przydatność zostanie wysoko oceniona. Liczę na to, że zespół redakcyjny będzie starał się nie tylko utrzymać odpowiedni poziom prezentowanych zagadnień, ale również zaskoczy czytelników pewnymi zmianami. Jakie to będą zmiany? Oczywiście – na lepsze.
Na koniec tego krótkiego wstępu do „Wodociągów-Kanalizacji” pozwolę sobie złożyć państwu życzenia wszelkiej pomyślności w nowym roku, a przede wszystkim realizacji planów oraz zaprosić do lektury lutowego numeru, którego motywem przewodnim będą zagadnienia związane z tematem membran w ochronie środowiska.
                  
Anna Lembicz
redaktor prowadząca