Inwestycje w „Puszczy Zielonka” rozpoczęte!
Projekt pn. „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka” i okolic” wkracza w decydującą fazę realizacji. Dwie pierwsze umowy z wykonawcami na roboty budowlano-montażowe podpisano 6 grudnia 2010 r. Przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę systemu kanalizacyjnego na terenie pięciu podpoznańskich gmin: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz, zrzeszonych w Związku Międzygminnym „Puszcza Zielonka”. Na tym obszarze wybudowanych zostanie 247 km kanałów grawitacyjnych, 121 km rurociągów tłocznych oraz 151 przepompowni ścieków. Ponadto dwie niespełniające wymogów środowiskowych oczyszczalnie w Pobiedziskach i Skokach zostaną wyłączone z eksploatacji. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki unijnym środkom finansowym, pochodzącym z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie pokryje 68,6% kosztów zadania o łącznej wartości 292 mln zł. Projekt uzyskał decyzję Komisji Europejskiej 21 października 2010 r., po sześciu latach oczekiwania. Po zakończeniu inwestycji (w 2013 r.) możliwe będzie przyłączenie ponad 40 tys. nowych użytkowników do wybudowanej sieci kanalizacyjnej, dzięki czemu osiągnięty zostanie ponad 85-procentowy poziom skanalizowania gmin. Ścieki z terenu objętego projektem zostaną skierowane do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach oraz do oczyszczalni w Szlachęcinie.
Wodociągi na podium
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego, jako jedyny przedstawiciel z Polski, zostało nominowane przez Ministerstwo Środowiska do nagrody
European EMAS Awards 2010. Przyznawana jest ona przez Dyrekcję Generalną ds. Środowiska Komisji Europejskiej przedsiębiorstwom i organizacjom, które w szczególny sposób łączą innowacyjność i gospodarczą stabilność, uwzględniając zagadnienia środowiskowe, dzięki czemu w praktyczny sposób wdrażają ideę zrównoważonego rozwoju. Przyznawane od 2005 r. nagrody European EMAS Awards są jednymi z najbardziej prestiżowych i pożądanych wyróżnień w dziedzinie zarządzania środowiskowego. Dzięki nominacji PWiK Okręgu Częstochowskiego znalazło się w gronie sześciu najlepszych w Europie organizacji zarejestrowanych w EMAS w kategorii „Duże organizacje sektora publicznego”, będąc jednocześnie pierwszym przedstawicielem sektora gospodarki wodno-ściekowej.
Wodny konkurs
Ponad 600 prac plastycznych zostało nadesłanych do konkursu zorganizowanego przez poznańskie przedsiębiorstwo Aquanet. Już po raz siódmy przygotowano ekologiczny konkurs plastyczny adresowany do dzieci ze szkół podstawowych z Poznania i okolicznych gmin, obsługiwanych przez spółkę. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Z kranu dobra woda leci, piją ją nie tylko dzieci”. Zadnie uczestników polegało na zaprezentowaniu w dowolnej technice sposobów wykorzystania wody w naszym codziennym życiu. –
Jak zwykle kładziemy duży nacisk na edukację ekologiczną najmłodszych. Zależy nam na uświadomieniu młodym ludziom roli, jaką odgrywa woda w życiu naszej planety, a zatem i w naszym codziennym funkcjonowaniu – wyjaśniła Anna Skiba, specjalista ds. marketingu Aquanetu. W konkursie mogły wziąć udział dzieci z klas od IV do VI szkół podstawowych. Jury konkursowe wskazało na wysoki poziom nadesłanych prac, dobre zrozumienie tematu oraz różnorodność zastosowanych technik. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i twórczym podejściem do zadania. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, m.in. sprzęt RTV. Nagrodzone prace będzie można podziwiać w styczniu 2011 r. na ulicach Poznania. Zostaną wyeksponowane w formie plakatów typu citylight na przystankach tramwajowych i autobusowych.
Ruda Śląska na mecie
Zakończyła się trwająca od 2002 r. inwestycja pn. „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”. Przedsięwzięcie pochłonęło blisko 44 mln euro, z czego ponad 28 mln euro pokryła unijna dotacja pochodząca ze środków Funduszu Spójności. W zakres projektu weszło sześć dużych zadań inwestycyjnych. Powstała m.in. oczyszczalnia ścieków „Halemba Centrum” o maksymalnej przepustowości 12 550 m
3/d. Obiekt zastąpił dwie przestarzałe technologicznie oczyszczalnie „Halemba I” i „Halemba II” oraz przejął strumień ścieków odprowadzany do oczyszczalni „Wirek”, która została zniszczona na skutek eksploatacji górniczej. Ponadto zmodernizowano funkcjonującą od lat 60. oczyszczalnię „Orzegów”, która po rozbudowie może przyjąć nieczystości od 52 800 mieszkańców (jej maksymalna przepustowość wzrosła do 10 000 m
3/d). Na terenie obiektu powstała także nowoczesna suszarnia osadów ściekowych, przyjmująca je ze wszystkich rudzkich oczyszczalni. Po odpowiednim przetworzeniu planowane jest wykorzystanie ich jako paliwa alternatywnego. Dzięki realizacji projektu na terenie gminy powstało prawie 90 km sieci kanalizacyjnej oraz 18 przepompowni ścieków. Zlikwidowano również cztery oczyszczalnie niespełniające wymogów eksploatacyjnych. W wyniku realizacji zadania Ruda Śląska zyskała spójny system kanalizacyjny, dzięki czemu ilość oczyszczanych ścieków zwiększyła się z 60 do 95%.
Kontrola na Podlasiu
Rowy, studzienki i przepusty w woj. podlaskim są niedrożne – alarmuje NIK. Najwyższa Izba Kontroli dokonała oceny stanu utrzymania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych przez spółki wodne oraz właścicieli gruntów. Skontrolowano również sprawowanie przez starostów nadzoru nad stanem utrzymania tych urządzeń i działalnością spółek wodnych. Wykryto rażące zaniedbania, stwarzające niebezpieczeństwo w wypadku ulewnych opadów lub suszy. Zaliczono do nich niedrożne studzienki, zamulone i zarośnięte rowy melioracyjne oraz zniszczone zastawki i przepusty, które nie zapewniały wystarczającego spływu podczas intensywnych opadów i uniemożliwiały odpowiednie nawadnianie w okresach suchych. Zły stan techniczny urządzeń powoduje pogorszenie produktywności gleb, przyczynia się do ich biodegradacji, a niedrożne systemy melioracyjne mogą powodować zanieczyszczenie wody pitnej. Brak właściwych działań starostów i zarządów spółek wodnych spowodował, że w stanie odbiegającym od wymagań były urządzenia na ponad 65% gruntów zmeliorowanych w siedmiu objętych kontrolą powiatach, w tym urządzenia na ponad 99% gruntów poza spółkami wodnymi i na ponad 26% terenów, na których przedsiębiorstwa wodne prowadziły działalność. Obszary podmokłe lub podtopione znajdowały się we wszystkich skontrolowanych powiatach. NIK ostrzega, że zaniedbania z lat wcześniejszych wciąż się nawarstwiają. Obecnie są tak znaczące, że wiele budowli wymaga gruntownej renowacji. W większości przypadków koszty odbudowy tych urządzeń porównywalne są z kosztami nowych inwestycji, dlatego należy dobrać najlepsze rozwiązania dla konkretnego problemu.
Lepsza woda w kranach
W kranach mieszkańców Bochni płynie już woda uzdatniana przez zmodernizowany Zakład Uzdatniania Wody. Przebudowa obiektu polegała na wymianie technologii uzdatniania wody – z chlorowania na ozonowanie. Stacja o wydajności 200 litrów na sekundę obsługuje nie tylko samo miasto, ale również część gminy Bochnia, gminę Rzezawa oraz Drwinia, a także zaopatruje w wodę niewielką część Wiśnicza. Woda pobierana z rzeki Raby przechodzi przez proces sedymentacji, ozonowania wstępnego, koagulacji, filtracji na filtrach antracytowo-piaskowych, filtracji na filtrach węglowych oraz końcowej dezynfekcji przy pomocy dwutlenku chloru. Ostatecznym sposobem dezynfekcji wody jest lampa UV, która poprzez promieniowanie całkowicie likwiduje zanieczyszczenia biologiczne. W zakładzie zaprojektowano dwa niezależne ciągi technologiczne. Takie rozwiązanie wyklucza możliwość przerw w dopływie wody. W przypadku awarii lub konserwacji jednego z nich drugi ciąg przejmuje zadania pierwszego. Koszt realizacji projektu to 12 mln euro, z czego ponad 9,7 mln euro stanowiło dofinansowanie z Funduszu Spójności. Modernizacja SUW zakończyła realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bochni od 2006 r. projekt, w ramach którego wybudowano m.in. 36,2 km sieci kanalizacji sanitarnej.
Opracowanie: Martyna Matuszczak