Dla wielu przedsiębiorców, korzyści, które obecnie gwarantuje posiadanie certyfikatu EMAS są niewystarczające. Potrzebują oni dodatkowych zachęt, by wysiłek włożony w ubieganie się o rejestrację, został nagrodzony. Jakie rozwiązania zmobilizowałyby firmy do starania się o certyfikat EMAS? Czy można je zastosować w polskich warunkach?
W styczniu ub.r. weszła w życie nowa wersja Rozporządzenia EMAS (Rozporządzenie Parlamentu i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie). W związku z tym zwiększyło się zainteresowanie tematyką EMAS. W porównaniu z latami wcześniejszymi zorganizowano więcej spotkań, konferencji i działań poświęconych systemowi EMAS. Ich celem było przybliżenie jego założeń podmiotom gospodarczym, jednostkom administracyjnym i innym organizacjom.
16 listopada 2010 r. w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Centrum Informacji o Środowisku, poświęcone możliwości wprowadzenia zachęt i ułatwień, które przyczyniłyby się do większej ilości rejestracji w systemie EMAS. Wśród zaproszonych instytucji dominowały organy administracji, w tym m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Zamówień Publicznych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także Narodowego ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?