20 lat na rynku wydawniczym czasopism specjalistycznych (tyle czasu „Przegląd Komunalny” towarzyszy już Czytelnikom) to okazja do podsumowań. W branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej na przestrzeni ostatnich dwóch dekad osiągnęliśmy nieprawdopodobnie wiele, ale początek branży to szalejąca inflacja, gwałtowne skoki cen, upadające i powstające przedsiębiorstwa. Trudo było się odnaleźć w tych nowych czasach, które miały być lepsze.

Można przyjąć, iż początek przemian to czas narodzin zupełnie nowej, pod względem jakości świadczonych usług, gałęzi gospodarki – branży komunalnej. Wraz z rozwojem gospodarki rynkowej do Polski zaczęły bowiem przenikać nowe technologie i urządzenia. Zmieniło się także podejście do ochrony środowiska, która wcześniej zepchnięta była niemal do podziemia.
Miarą sukcesu i zamożności państwa jest zasobność finansowa przedsiębiorstw i obywateli. Można się zatem cieszyć, że przeciętne pensje brutto są ponad trzykrotnie wyższe niż na początku lat 90. i że wzrosła wartość przedsiębiorstw świadczących usługi komunalne.
Sukcesem są też niewątpliwie inwestycje w infrastrukturę, których brak był wcześniej olbrzymią bolączką, dającą się we znaki jeszcze dziś. Obecnie powstają nowe zakłady unieszkodliwiania odpadów, oczyszczalnie ścieków, systemy kanalizacyjne, rozwijane są alternatywne źródła energii…
Wracając do słowa pisanego – wtedy skromny, szary, kilkustronicowy zeszyt, a dziś lakierowana okładka, bogato ilustrowane strony, nowoczesny krój czcionek i – co najważniejsze – wysoki poziom merytoryczny. Dwadzieścia lat temu coś podobnego nie było nawet w sferze marzeń. Wówczas to właśnie z wyobraźni i dostrzeżenia potrzeby rynkowej powstał pomysł na czasopismo dla niszowej, rodzącej się wówczas branży. W marcu 1991 r. Wojciech Dutka wydał pierwszy egzemplarz „Przeglądu Komunalnego”. I choć pomysł ten był wtedy bardzo ryzykowny – ze względu na dopiero rozpoczęty proces tworzenia się grupy odbiorców prasy specjalistycznej – inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę.
W pamięci wielu Czytelników ciągle żywe pozostaje wspomnienie pierwszego redaktora naczelnego pisma, bez którego entuzjazmu, pomysłowości i dalekowzroczności nie byłoby tego komunalnego miesięcznika. Jego inicjatywa była przemyślana i wynikała z obserwacji sfery usług sanitarno-komunalnych, przy których pracował od połowy lat 80. XX w.
Dziś „Przegląd Komunalny” wypełnia cel swojego założyciela – służy kompetentną, sprawdzoną i rzetelną informacją wszystkim tym, którzy profesjonalnie zajmują się ochroną środowiska i gospodarką komunalną. Cieszę się, że mogę wraz z redakcją i przy wsparciu merytorycznym Autorów i Rady Programowej wydawać nieprzerwanie pismo, które – jak dowodzą Czytelnicy – jest pomocne i potrzebne w odpowiedzialnym wypełnianiu obowiązków codziennej pracy.
 
Magdalena Dutka
redaktor naczelna