„Kejter też Poznaniak” – to nazwa miejskiego programu, który na terenie Poznania reguluje kwestie utrzymania zwierząt. W 2010 r. zdobył on drugie miejsce w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie „Samorządowy Lider Zarządzania 2010 – Usługi Techniczne i Usługi Zdrowotne”. Nagroda ta była zwieńczeniem trzyletniej pracy zespołu roboczego.
W tym miejscu warto pokusić się o swoiste podsumowanie osiągniętych celów, tym bardziej że na łamach „Przeglądu Komunalnego” opisywane były niektóre jego elementy.
Przed 2008 r. działania podejmowane na rzecz rozwiązywania „psich problemów” cechowały się akcyjnością. Skupiano się głównie na próbach rozwiązywania problemu psich odchodów pozostawianych w miejscach publicznych – okresowo rozdawano woreczki foliowe, prowadzono rozmaite akcje edukacyjne, a patrole Straży Miejskiej Miasta Poznania (SMMP) kierowano w najbrudniejsze rejony o określonych godzinach (przykładem jest program SMMP pn. „Sprzątaj po swoim psie – ja w to wchodzę”).
Przełom nastąpił w lutym 2008 r., kiedy to z inicjatywy radnych Poznania rozpoczął pracę zespół roboczy ds. kompleksowego rozwiązania „psich problemów”. W jego skład – obok radnych – weszli urzędnicy zajmujący się takimi dziedzinami jak gospodarka komunalna, zieleń miejska, usługi komunalne, finan...