Przygotowując postępowanie o zamówienie publiczne, niezmiernie istotne jest staranne wykonanie opisu przedmiotu zamówienia. Według art. 29 Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity – DzU z 2010 nr 113, poz. 759, ze zm.), przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty.

Ponadto opis przedmiotu zamówienia nie może utrudniać uczciwej konkurencji. Okazuje się więc, że przygotowanie opisu zamówienia zgodnie z przepisami nie zawsze jest takie proste, o czym świadczy bogate orzecznictwo. Warto zapoznać się z wybranymi tezami.
 
Bogate orzecznictwo
Sąd Okręgowy w Katowicach w wyroku z 23 czerwca 2008 r. (sygn. Akt XIX Ga 214/08) uznał, że obowiązkiem zamawiającego jest dokonanie opisu tak, by wykonawcy byli w stanie, bez dokonywania dodatkowych interpretacji, zidentyfikować, co jest przedmiotem zamówienia (jakie usługi, dostawy czy roboty budowlane) i by wszystkie elementy istotne dla wykonania zamówienia były w nim uwzględnione.
Natomiast Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła (KIO/UZP 1123/10), iż zamawiający nie może się powoływać na to, że jakiś element specyfikacji był w innym postępowaniu niekontrowersyjny, gdyż...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?