Wałbrzych na mecie
W powiatach wałbrzyskim i świdnickim znacznie poprawiła się sytuacja w sektorze oczyszczania ścieków. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynął raport końcowy dla projektu pn. „Oczyszczanie ścieków w Wałbrzychu”. W ramach projektu m.in. zmodernizowane i rozbudowane zostały trzy oczyszczalnie ścieków: w Cierniach, Jugowicach i Boguszowie Gorcach. Ponadto powstało 103 074 m kanalizacji sanitarnej w gminach: Boguszów-Gorce – 34 378 m, Świebodzice – 21 396 m oraz Wałbrzych – 47 300 m. Istniejąca sieć kanalizacyjna poddana została renowacji. Łącznie odnowiono 22 584 m rurociągów kanalizacji sanitarnej, w gminach Wałbrzych – 3 918 m, Walim – 4 891 m, Jedlina-Jugowice – 3 371 m, Głuszyca – 2 694 m, Szczawno Zdrój – 946 m i Świebodzice – 6 764 m. Projekt objął także renowację 2 796 m kolektorów deszczowych oraz 569 m2 rowu w samych Świebodzicach. Wskutek wzrostu liczby przyłączeń na obszarze objętym projektem zmniejszyła się ilość ścieków nieoczyszczonych oraz zwiększyła skuteczność oczyszczania ścieków dla już przyłączonych mieszkańców. Inwestycja o łącznej wartości ponad 67,9 mln euro współfinansowana była ze środków unijnych w ramach Funduszu Spójności (dawniej ISPA).

Wodnym szlakiem
„Woda dla miastto hasło przewodnie kolejnej, już 18 odsłony Światowego Dnia Wody (ang. World Water Day), który obchodziliśmy 22 marca br. Celem tegorocznej edycji było skupienie uwagi opinii międzynarodowej na kwestii wpływu szybkiego wzrostu liczby ludności miast, uprzemysłowienia i zmian klimatu na zasoby wodne w rejonach miast i miasteczek. Z roku na rok w organizację obchodów Światowego Dnia Wody włącza się coraz większa liczba instytucji. W tym roku Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja zaprosiło mieszkańców Bielska-Białej do świętowania, podczas którego główną rolę odegrała rzeka Biała. Odbyła się międzynarodowa konferencja w Galerii Bielskiej BWA, pokaz baletowy, wystawa rzeźb oraz wieczorny performance. Dużą atrakcją były dwa spacery – poranny i wieczorny, wzdłuż rzeki Białej, przepływającej przez centrum miasta, które pokazały, jak cennym zjawiskiem jest rzeka, jej koryto, brzegi i najbliższy otaczający ją świat. – Obchody Światowego Dnia Wody w Bielsku-Białej pokazały, że współpraca pomiędzy samorządem, administracją państwową, a organizacją społeczną okazuje się możliwa, jeśli jej celem jest poprawa jakości życia i budowa kapitału społecznego. Natomiast Marsz dla Wody i artystyczne wydarzenia nad Białą pozwoliły spojrzeć na rzekę z zupełnie innej perspektywy – podkreślił Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Pozytywna decyzja dla Głuchołazów
W Głuchołazach rozpoczęła się realizacja jednej z największych inwestycji w historii gminy – projektu pn. „Rozwój i modernizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Głuchołazy”. Decyzją Komisji Europejskiej projekt otrzymał dofinansowanie o wartości 86,4 mln zł. Inwestycja realizowana będzie w ramach I priorytetu Programu Infrastruktura i Środowisko. W zakres zadania wchodzi modernizacja ujęcia wody powierzchniowej i stacji uzdatniania wody „Biała Głuchołaska” w Głuchołazach, budowa ujęcia i stacji wodociągowej Sławniowice, zbiornika wody w Skowronkowie a także ośmiu komór redukcyjnych i sześciu hydroforni. Ponadto na terenie gminy powstanie 98 km kanalizacji sanitarnej i 20 przepompowni, 48 km sieci wodociągowych natomiast 25 km wodociągu zostanie zmodernizowanych. W ramach przedsięwzięcia planowane jest również połączenie dotychczasowej kanalizacji ogólnospławnej z odbiornikiem wraz z przebudową odcinków kolizyjnych oraz wykonanie systemu monitoringu i sterowania urządzeniami wodno-kanalizacyjnymi. Całkowita wartość projektu to 203,8 mln zł.
 
E-wycieczka
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu umożliwiło, dzięki swojej stronie internetowej, wirtualną wycieczkę po najciekawszych obiektach przedsiębiorstwa. Podziwiać można zarówno obiekty zabytkowe, jak i te będące w ciągłej eksploatacji. W programie zwiedzania znalazła się zabytkowa wieża ciśnień Na Grobli, pompownia Świątniki, przepompownia w Starym Porcie, zakład uzdatniania wody Na Grobli oraz oczyszczalnia ścieków Janówek. Te obiekty, na co dzień niedostępne, można teraz podziwiać, nie odchodząc od komputera. Na stronie zamieszczone zostały zdjęcia (aktualne i archiwalne), opisy oraz ciekawostki dotyczące poszczególnych obiektów, a także filmy przedstawiające m.in. historię Wodociągów Wrocławskich czy przebieg procesu uzdatniania wody. Oprócz wielu wrażeń wizualnych można również usłyszeć dźwięki charakterystyczne dla poszczególnych obiektów. Szum przepływającej wody w stacji uzdatniania czy dźwięk pracujących pomp umożliwiają odwiedzającym jeszcze silniejsze odczucie atmosfery tych miejsc. Aplikacja znajduje się pod adresem: http://mpwikwroclaw.website.pl/vw/start.html.
 
Nowe Prawo wodne
Obowiązujące przepisy działu V ustawy Prawo wodne „Ochrona przed powodzią oraz suszą”, nie odzwierciedlały w pełni polityki Unii Europejskiej w dziedzinie zarządzania ryzykiem powodziowym. Z tego powodu koniecznością stało się wprowadzenie nowelizacji. 18 marca br. weszła w życie Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (DzU z 15 lutego 2011 r. nr 32, poz. 159). Głównym celem nowelizacji ustawy Prawo wodne jest transpozycją do polskiego systemu prawnego postanowień Dyrektywy 2007/06/ WE Parlamentu Europejskiego i Rady ws. oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (tzw. dyrektywa powodziowa). Nowelizacja stanowi także uzupełnienie transpozycji do polskiego prawa postanowień tzw. Ramowej Dyrektywy Wodnej, a także umożliwia zweryfikowanie i poprawienie tych przepisów obowiązującej ustawy, które utrudniają prawidłowe stosowanie ustanowionego prawem wodnym systemu gospodarowania wodami, w zakresie wprowadzanych zmian. Zgodnie z dyrektywą powodziową, dla obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi ustalone zostaną odpowiednie cele zarządzania ryzykiem powodziowym, z naciskiem na ograniczenie potencjalnych negatywnych konsekwencji powodzi przy wykorzystaniu, w możliwych przypadkach, nietechnicznych środków ochrony przeciwpowodziowej. Ponadto znowelizowane przepisy ustawy – Prawo wodne uzupełniają zasady ochrony wód i uściślają cele środowiskowe dla części wód.
 
Więcej rąk do pracy
Nieodpłatne zatrudnianie więźniów przy pracach związanych z gospodarką wodną to główne założenia porozumienia zawartego 24 marca br. pomiędzy Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej a Służbą Więzienną. Porozumienie jest efektem starań podjętych przez Służbę Więzienną, która wystąpiła do Ministerstwa Środowiska z inicjatywą włączenia do działań przeciwpowodziowych osób odbywających karę pozbawienia wolności. Dokument przypieczętował wolę współpracy w zakresie zatrudniania skazanych przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, w jednostkach podległych KZGW – Regionalnych ZGW, przy pracach związanych z gospodarką wodną. Porozumienie obejmuje m.in. nieodpłatne zatrudnianie skazanych przy pracach polegających na porządkowaniu terenów położonych między wałami rzek, a także pomoc więźniów przy usuwaniu zbędnych drzew i krzewów, które poprzez blokowanie swobodnego przepływu wody mogą powodować spiętrzenia, prowadzące w konsekwencji do lokalnych powodzi. Porozumienie wpisuje się w działania w zakresie uspołecznienia wykonywania kary pozbawienia wolności oraz readaptacji skazanych przebywających w zakładach zamkniętych.

Już starożytni Rzymianie
W starożytnym Rzymie istniały darmowe toalety publiczne (latryny), które nie służyły tylko do załatwiania potrzeb fizjologicznych, lecz stanowiły również miejsce spotkań i pogawędek, gdyż pomieszczenia te nie były podzielone na kabiny (rys.). Na rysunku widać otwory w płycie poziomej i w ściance pionowej. W te drugie wkładano naczynia do pozyskiwania moczu. Po zakończeniu „dużej potrzeby”, aby się podmyć, Rzymianie używali gąbki morskiej przytwierdzonej do kija i maczanej w wodzie, doprowadzanej do toalet miejską siecią wodociągową.Średniowiecze nie należało do higienicznych epok, a rabelaisowskiGargantua przedkładał nade wszystko podcieranie się… gąską. W Chinach papier toaletowy był używany już w XIV w., ale jedynie na dworze cesarskim. W Stanach Zjednoczonych i w Europie pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX w. Niektóre firmy reklamowały produkowany przez siebie papier toaletowy jako wolny od drzazg. W okresie PRL produkcję papieru toaletowego szacowano na siedem rolek na głowę (a precyzyjniej – na inną część ciała) obywatela rocznie, ale za to wystarczyło raz w roku zdobyć ośmiorolkową girlandę (więcej jednorazowo nie sprzedawano, chyba że ktoś dostarczył do skupu mnóstwo makulatury), aby uznać ten problem za rozwiązany.
Opracowanie: RyBla

Opracowanie: Martyna Matuszczak