W 2009 r. ruszył projekt o nazwie „Formalizacja nieformalnych praktyk w zakresie zbierania i transgranicznego przemieszczania odpadów wewnątrz i do państw Europy Środkowo-Wschodniej”, w skrócie zwany TransWaste. Jest on prowadzony w ramach programu Europy Środkowej, współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i ma trwać do czerwca 2012 r. Głównym przedmiotem zainteresowań są tu odpady złomu, wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), a jednym z celów – określenie rzeczywistego przepływu strumieni tych odpadów.
W Polsce badania i obserwacje prowadzone są na terenie Dolnego Śląska. Poza transgranicznym transportem odpadów (które są zbierane nieformalnie za granicą) zbadano również nieformalną działalność zbieraczy w kraju, skupiając się na tzw. złomiarzach. Na potrzeby projektu stworzono również metodologię szacowania ilości dóbr sprzedawanych w „second-handach”.
Handel nieformalnie zebranymi rzeczami
Na targowiskach (giełdach) i w „second-handach” dominuje sprzedaż przedmiotów przywiezionych z zagranicy. Znaczącą liczbę stanowią jednak również stoiska z kosmetykami i produktami spożywczymi lub używanymi rzeczami, które nie są zbierane nieformalnie, a kupowane w sklepach za granicą (np. antyki)....