Bezpieczeństwo zdrowotne wody nie jest zagadnieniem nowym. Od setek lat wiadomo, jak ogromną rolę odgrywa właściwa jakość wody, która jest podstawą życia i bez której nikt nie może się obejść. Od czasu, kiedy nauka może udowodnić, jak ważny dla naszego zdrowia jest skład mikrobiologiczny i chemiczny wody, jej jakość jest systematycznie kontrolowana.

Częstotliwość badania wody była i jest uzależniona przede wszystkim od wielkości wodociągu i liczby zaopatrywanych ludzi. Natomiast zakres badania jest właściwie stały, w niewielkim stopniu uzależniony od jakości pobieranej wody i zastosowanych procesów uzdatniania. Tymczasem świat zmienia się coraz szybciej i coraz więcej wiemy o związkach i pierwiastkach rozpuszczonych w wodzie, organizmach w niej bytujących oraz o ich wpływie na zdrowie ludzi i zwierząt, a także o przyczynach zanieczyszczenia wody, miejscach ich powstawania oraz o sposobach ich unikania.
Mówiąc o bezpieczeństwie zdrowotnym wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, czyli dostarczanej z wodociągów do kranów u konsumentów, należałoby zastanowić się, co to tak naprawdę oznacza. Warto dokonać krótkiej analizy, zwłaszcza w sytuacji, gdy intensywna reklama wody butelkowanej czy różnego rodzaju domowych filtrów lub urządzeń uzdatniających sugeruje, że to, co płynie z kranu, nie nadaje się do picia. Warto zacząć od określenia, które w ślad za Dyrektywą 98/83...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?