Wypełnienie zobowiązań w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, wynikających z Traktatu Akcesyjnego, wymaga zdecydowanych działań. Jakie są najpilniejsze potrzeby w tym obszarze? Na to i szereg innych pytań starano się odpowiedzieć podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej „Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych”. Spotkanie odbyło się w Luboniu k. Poznania w dniach 9-11 maja 2011 r. i było kolejnym z cyklu konferencji związanych z gospodarką odpadami.
Podczas otwarcia spotkania prof. dr hab. inż. Andrzej Jędrczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego wskazał, że dzisiejszy system gospodarki odpadami powinien być oparty na technologii, która gwarantuje minimalną emisję CO2, osiągnięcie określonych poziomów recyklingu, zapewnienie maksymalnego ograniczenia deponowania odpadów na składowiskach, zwłaszcza biodegradowalnych, oraz możliwie wysoki odzysk energii z odpadów. Prelegent podkreślił, że technologie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) idealnie pasują do przedstawionej koncepcji, a liczne działające zakłady udowadniają ich przydatność. Pytanie, czy technologie te są w stanie spełnić wszystkie oczekiwania?
Konferencja została podzielona na cztery sesje tematyczne. Pierwszą z nich poświęconą aktualnym zagadnieniom prawnym w tym zakresie. Marek Kundegórski z firmy Grontmij Polska w swoim wykładzie skoncentrował się na usytuowaniu ...