We Francji potrzebowano 20 lat na uporządkowanie gospodarki odpadami, gdyż istnieje tam 36 000 gmin, więc uzyskanie efektu skali było bardzo czasochłonne.
 
Czy można przenieść te dobre przykłady na grunt Polski? O tych aspektach dyskutowano podczas konferencji pn. „Zmiany w ustawodawstwie krajowym dotyczącym gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce: wyzwanie i szanse dla samorządów terytorialnych”. Spotkanie 16 czerwca 2011 r. w Warszawie zorganizowali Ambasada Francji, Misja Ekonomiczna – UBIFRANCE, Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) i Francuska Federacja Lokalnych Przedsiębiorstw Publicznych (FEPL). Wydarzenie przyciągnęło 85 polskich i francuskich przedstawicieli samorządów, województw, przedsiębiorstw komunalnych i firm prywatnych, co umożliwiło wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie zbiórki, sortowania, recyklingu oraz odzyskiwania energii z odpadów poprzez spalanie czy odzysk metanu. Tym samym stworzono podstawy do dalszej współpracy.
 
Nie ma cudownych rozwiązań
Konferencję podzielono na trzy sesje. Podczas pierwszej omówiono projekt nowelizacji ustawy o porządku i czystości w gminie oraz zadania dla samorządów z tym związane. O polskim systemie gospodarki odpadami oraz planowanych w nim zmianach opowiedziała naczelnik Wydziału Odpadów z Ministerstwa Środowiska – Kinga Majew...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?