Osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony środowiska jest traktowane przez Unię Europejską jako jeden z jej najważniejszych celów. Dlatego też ten obszar współpracy rozwija się bardzo dynamicznie. Przepisy związane z tym tematem zawarte są w ok. 300 aktach prawnych, a dotyczą zanieczyszczenia wody i atmosfery, nadmiernego hałasu, ochrony przyrody i zagospodarowania odpadów.

Działania dotyczące ochrony środowiska w Polsce mogą być realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), a także poprzez regionalne programy operacyjne.
Aż osiem priorytetów POIiŚ (z 15) bezpośrednio dotyczy projektów nakierowanych na ochronę środowiska. W ich ramach możliwe jest zrealizowanie takich przedsięwzięć jak budowa i modernizacja systemów kanalizacji zbiorczej, oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody czy związanych z gospodarką odpadami. Całkowity koszt Programu to kwota 8-9 mld euro, w tym koszty kwalifikowane to 3 mld euro. Celem priorytetu I – Gospodarka wodno-ściekowa – jest wyposażenie do końca 2015 r. aglomeracji powyżej 15 tys. RLM w systemy kanalizacji oraz oczyszczalnie ścieków, zgodnie z wymogami dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych. Ogólna kwota wydatków kwalifikowanych, przeznaczonych na to działanie, wynosi niemal 3,3 mld euro, w tym wkład środków unijnych to 2,7 mld euro. Finansowanie w ramach POIiŚ końc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?