Przestrzenie nadrzeczne agorą współczesnego miasta
Rzeki stanowią silny element kształtujący przestrzeń miasta, wpływają na otoczenie oraz narzucają fragmentom tkanki miejskiej określoną strukturę. Mają zdolność kreowania miejsc magicznych, dzięki którym miasto zyskuje rozgłos, a w efekcie jest rozpoznawalne i kojarzone nie tylko przez mieszkańców, ale również przez pozostałych użytkowników przestrzeni1.
Wiele miast zawdzięcza swój wyjątkowy charakter właśnie rzekom, które współkreują atrakcyjność krajobrazów i całych zespołów urbanistycznych. Czym bowiem byłby Paryż bez Sekwany, Londyn bez Tamizy czy Wiedeń bez Dunaju? Rzeki w dziejach ludzkości miały ogromne znaczenie symboliczne, a przez wiele cywilizacji uważane były (i nadal są) za święte.
Dlaczego to właśnie przestrzenie nadrzeczne cieszą się tak ogromną popularnością? Głównym czynnikiem jest sama obecność wody, która stanowi jeden z podstawowych paradygmatów naszej cywilizacji, kultury i krajobrazu. Dla wielu społeczeństw to właśnie ona wyjaśniała cały otaczający nas świat przyrody, często nabierając znaczenia symbolicznego i mitycznego. Jako źródło życia zawsze decydowała o sposobie kształtowania miast i ich przestrzeni. Woda niczym magnes przyciąga ludzi i decyduje o tożsamości miejsca. Występuje pod wieloma postaciami, stanowiąc główne tworzywo w kształtowaniu terenów zieleni. Będ...