Drzewo jak dąb
Dąb „Bartek” jest najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnym drzewem w Polsce. Jemu też będzie poświęcona międzynarodowa konferencja pt. „Dąb Bartek wśród europejskich drzew weteranów”, organizowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy Drzew z siedzibą w Kluczborku. Konferencja odbędzie się w dniach 29.09-01.10.2011 r. w Kielcach i pobliskim Zagnańsku. Uczestnicy dyskutować będą na temat drzew-weteranów, pomników przyrody, jak również problemów ich ochrony – zarówno w aspekcie prawnym, jak i stosowania zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz polskich ekspertów wśród zaproszonych prelegentów znajdą się także specjaliści z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy i Ukrainy. Mimo że nazwa konferencji sugeruje zawężenie tematyki do kwestii związanych z „Bartkiem”, to jednak poruszone zostaną również ogólne tematy dotyczące drzew weteranów. Spotkanie będzie także dobrą okazją do wymiany międzynarodowych doświadczeń.
 
Konkurs na Podzamcze
Miasto Lublin ogłosiło konkurs, którego przedmiotem jest projekt koncepcyjny pt. „Projekt rewitalizacji obszaru Podzamcza w Lublinie”. Dotyczy on obszaru o powierzchni ok. 34,8 ha, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Zwycięskie prace zostaną wykorzystane przy sporządzaniu planu miejscowego dla tego obszaru. Wnioski o dopuszczenie do konkursu należy składać do 15 września br., natomiast same prace przyjmowane będą do 16 grudnia br. Zadaniem konkursu jest uzyskanie koncepcji projektu rewitalizacji obszaru Podzamcza w Lublinie, która w czytelnej i zwięzłej formie, odpowiedniej dla rangi historycznej i kulturowej przeszłości Lublina, będzie wyznaczała ramy i zasady rozwoju tej węzłowej części miasta. Rozwiązanie projektowe powinno być efektem wyważenia racji historycznych i rozwojowych, aby stworzyć wizję rozwoju przestrzennego, atrakcyjną pod względem funkcjonalnym, programowym i architektonicznym dla użytkowników i inwestorów. Konkurs jest jednoetapowy i ma charakter otwarty. Pula nagród wynosi 260 tys. zł.
 
Historycznie o ogrodach
Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej organizuje kolejną konferencję naukową w zakresie sztuki ogrodowej i dendrologii historycznej. W tym roku zaproponowana problematyka to „Historyczne i współczesne ogrody w krajobrazie miast”. Celem konferencji, która odbędzie się w dniach 3-4 listopada br., ma być przedyskutowanie kwestii ogrodów, stanowiących część tkanki urbanistycznej miast. Problematyka ta będzie rozpatrywana z wykorzystaniem konkretnych przykładów, jak również w sensie ogólnym, z uwzględnieniem przekroju historycznego. Interesująco zapowiadają się również wątki dotyczące prezentacji projektów współczesnych realizacji czy rewaloryzacji zieleni zabytkowej, powiązane z rozważaniami dotyczącymi kontekstu przestrzennego, tradycji miejsca, doboru materiałów i roślinności. Organizatorzy zachęcają do udziału specjalistów z zakresu historii sztuki ogrodowej, dendrologii, projektantów architektury krajobrazu, przedstawicieli urzędów oraz wszystkich tych, którzy zajmują się zielenią miejską.
 
Kamienna koncepcja
Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Fundacja „Bazalt” oraz firma Granex ogłosiły konkurs na koncepcję projektową zagospodarowania terenu dawnego kamieniołomu Bazalt w Strzegomiu. Udział w nim mogą wziąć studenci lub tegoroczni absolwenci kierunków: architektura krajobrazu, architektura i urbanistyka, gospodarka przestrzenna, inżyniera środowiska lub ochrona środowiska. Praca konkursowa ma składać się z części graficznej i tekstowej, które należy dostarczyć najpóźniej do 16 września br. Przy ocenie brana będzie pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność zaproponowanej koncepcji oraz oryginalność kompozycji. Pula nagród wynosi 7 tys. zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.aqua.ar.wroc.pl/iak