Niekonwencjonalne systemy kanalizacji
M. Kalenik
Warszawa 2011
ISBN 978-83-7583-255-6
W XXI w. w Polsce nastąpił dynamiczny wzrost inwestycji kanalizacyjnych na terenach wiejskich. Przyczyniły się do tego przede wszystkim dofinansowania z funduszy strukturalnych, związane z dostosowywaniem tych obszarów w Polsce do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Specyfika rozproszonej wiejskiej zabudowy sprawia, że stosowanie klasycznej kanalizacji jest nieekonomiczne. Alternatywę stanowią niekonwencjonalne systemy, głównie kanalizacja ciśnieniowa i podciśnieniowa, które coraz częściej stosowane są na terenach niezurbanizowanych. W niniejszej publikacji obu tym systemom poświęcone zostały oddzielne rozdziały. Znajdują się w nich informacje ogólne, zasady budowy i projektowania oraz przykłady obliczeniowe dla tych systemów. Rozdziały zawierają także opisy części składowych poszczególnych typów kanalizacji. I tak w rozdziale poświęconym kanalizacji ciśnieniowej ujęto informacje o przydomowych i strefowych pompowniach ścieków oraz tłoczni ścieków. W części dotyczącej kanalizacji podciśnieniowej czytamy o węzłach i zaworach opróżniających, sieci rurociągów podciśnieniowych oraz stacjach próżniowo-pompowych. Książka została opublikowana przez wydawnictwo SGGW.
Oczyszczanie ścieków przemysłowych
B. Bartkiewicz, K. Umiejewska
Warszawa 2010
ISBN 978-83-01-16267-2
W drugim, zaktualizowanym i rozszerzonym wydaniu podręcznika, omówiono różne typy oczyszczania ścieków przemysłowych dla wybranych gałęzi przemysłu. Zilustrowano je ponad 100 przykładami konkretnych, zrealizowanych już rozwiązań. W przypadku każdego sektora przemysłu podano technologię produkcji, pochodzenie, ilość i jakość ścieków, sposoby oraz osiąganą rzeczywistą efektywność oczyszczania ścieków. W porównaniu z poprzednim wydaniem rozbudowano materiał dotyczący ścieków przemysłu metalowego, paliwowo-energetycznego, rafineryjno-petrochemicznego i celulozowo-papierniczego. Szerzej omówiono oczyszczanie ścieków pochodzących z przemysłu spożywczego z krochmalni, mleczarni, zakładów przemysłu tłuszczowego, rzeźni i zakładów przetwórstwa mięsnego oraz browarów. Zaletą publikacji jest fakt ścisłego powiązania technologii oczyszczania ścieków z konkretnym zakładem przemysłowym oraz szczegółowe opisy gospodarki ściekowej. Książka skierowana jest do studentów i wykładowców kierunku inżynieria środowiska i pokrewnych kierunków wyższych uczelni technicznych oraz rolniczych. Może być także źródłem informacji dla pracowników biur projektowych oraz eksploatatorów oczyszczalni ścieków przemysłowych. Wydana nakładem PWN.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – poradnik
J. Ryńska
Warszawa 2010
ISBN 978-8-392337-21-8
Książka porusza problematyczne, a zarazem aktualne zagadnienie, jakim jest technologia odprowadzania ścieków z terenu małych inwestycji, zlokalizowanych na obszarze pozbawionym kanalizacji. Poradnik odpowiada na wiele pytań i wątpliwości dotyczących wciąż nowatorskiego rozwiązania, jakim jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Czytelnik uzyskuje cenne wskazówki, jak wybrać rozwiązanie najbliższe jego oczekiwaniom i potrzebom oraz jak pokonać bariery budowlane, prawne i finansowe. Wprowadzeniem do treści książki są rozdziały: „Przed decyzją” oraz „Słowniczek przyszłego właściciela”, który wyjaśnia kluczowe pojęcia dotyczące oczyszczalni. W kolejnych częściach poradnika zaprezentowano podstawy prawne i administracyjne związane z budową i lokalizacją przydomowych oczyszczalni, informacje o działce i gruncie, wskazówki odnośnie montażu i późniejszej eksploatacji oczyszczalni oraz możliwości dofinansowania tych inwestycji. W książce znajdują się także szczegółowe opisy technologii oczyszczania wstępnego, biochemicznego (tlenowego) oraz jednozbiornikowego, a także charakterystyka urządzeń dodatkowych. Publikacja została przygotowana w odpowiedzi na potrzeby czytelników przez redakcję portalu e-instalacje.pl we współpracy ze specjalistami branżowymi.
GDZIE ZAMAWIAĆ KSIĄŻKI
Wydawnictwo SGGW
02-787 Warszawa, ul. Nowoursynowska 166
tel. 22 593 55 20, fax 22 593 55 21
www.wydawnictwosggw.pl
Wydawnictwo Naukowe PWN
02-676 Warszawa, ul. Postępu 18
tel. 22 695 43 21, fax 22 695 42 88
www.pwn.pl
Login Media
02-757 Warszawa, ul. Pory 59 lok. 97
tel./fax 22 651 59 90
www.e-budownictwo.pl
Opracowanie: Martyna Matuszczak