Inwestycje nad Parsętą
Ma długość 131,7 km, a jej zlewnia wynosi blisko 3151 km2. Mowa o rzece Parsęcie. To wokół niej skupiły się samorządy należące do Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty (ZMiGDP). Na tym terenie bowiem występują ekosystemy wodne, torfowiska i lasy o unikalnych walorach przyrodniczych.
W dorzeczu leży 20 gmin, w tym 18 zrzeszonych w Związku. Władze związkowe są jednak otwarte również na inne samorządy, stąd do organizacji międzygminnej przystąpiły trzy gminy leżące w dorzeczu Regi.
Od początku swojej działalności (czerwiec 1992 r.) Związek zajmował się przygotowywaniem dokumentacji technicznych na zagospodarowanie wód dorzecza Parsęty i rozwiązywaniem problemów gospodarki wodno-ściekowej oraz opracowywaniem wniosków o przyznanie środków finansowych na realizację swoich celów statutowych. I tak np. w 1999 r. rozpoczęła się realizacja projektu pilotażowego „Zintegrowany system zarządzania terenami podmokłymi zlewni Parsęty”, którego celem było stworzenie długofalowego systemu zarządzania tymi terenami i ochrony bioróżnorodności, wykonanie inwentaryzacji mokradeł w zlewni Parsęty i stworzenie bazy danych, która będzie podstawą dla opracowania zintegrowanego planu ochrony rzeki i gospodarowania nią, wraz z otaczającymi ją terenami podmokłymi. Projekt ten finansowany był m.in. ze środków duńskich (5 mln duńskich koron) i zo...