ABC pomocy publicznej
Wyjaśnienie wątpliwości związanych z poszczególnymi dziedzinami pomocy publicznej oraz ułatwienie poprawnego wypełnienia wniosku można znaleźć w podręczniku pn. „Pomoc publiczna w ochronie środowiska”. Przytoczono w nim wiele przykładów z „życia” oraz wskazano najczęściej popełniane błędy. Publikację opracował i zamieścił na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie doświadczeń zebranych podczas oceny składanych do niego wniosków. Dokument skierowany jest do wszystkich, którzy zamierzają aplikować o pomoc w NFOŚiGW lub są w trakcie przygotowania wniosku o dofinansowanie. Dokument opracowano zgodnie ze stanem prawnym z lipca 2011 r.
 
Kamień pod budowę
Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie k. Giżycka odbyła się 22 lipca br. Zakład jest najważniejszym elementem projektu „Regionalny system gospodarski odpadami Ochrona Wielkich Jezior Mazurskich poprzez tworzenie kompleksowego systemu gospodarki odpadami”, realizowanego przez Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz budżetu państwa.
 
Zakazane substancje
Komisja Europejska rozszerzyła zakaz dotyczący używania metali ciężkich i innych niebezpiecznych substancji chemicznych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym na większą grupę produktów. Nowe przepisy weszły w życie 21 lipca br. Wynikają one ze zmian wprowadzonych do dyrektywy RoHS w sprawie ograniczenia stosowania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zakładają one kontynuację zakazu używania ołowiu, rtęci, kadmu, sześciowartościowego chromu oraz bromowanych substancji przeciwpalnych (polibromowego difenylu (PBB) czy polibromowego eteru fenylowego (PBDE). Istnieje możliwość udzielania zwolnień w przypadku braku zadowalającego substytutu. Wykaz zakazanych substancji będzie podlegać regularnej aktualizacji. Państwa członkowskie muszą włączyć nowe przepisy do prawa krajowego w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Nowa dyrektywa wprowadza okresy przejściowe do ośmiu lat dla nowych produktów podlegających jej przepisom.
 
LIFE+ zatwierdzony
Komisja Europejska zatwierdziła 19 lipca br. finansowanie 183 nowych projektów w ramach unijnego programu ochrony środowiska LIFE+. Na projekty Komisja przeznacza 244 mln euro, z czego 18,9 mln euro na siedem przedsięwzięć w Polsce. W dziedzinie „polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska” znalazł się m.in. projekt DIM-Waste Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, którego głównym celem jest prezentacja funkcjonowania innowacyjnej technologii w zakresie gospodarowania pewnymi rodzajami odpadów, w tym szlamem kanalizacyjnym, i wykorzystywania ich do produkcji różnych lekkich produktów zagregowanych. Natomiast w dziedzinie „informacja i komunikacja” wybrano m.in. kampanię antyazbestową Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Klub Gaja”, która ma na celu zwiększenie świadomości instytucji i obywateli Polski w zakresie szkodliwości azbestu i jego negatywnego wpływu na zdrowie oraz indywidualnego zaangażowania instytucji i obywateli w rozwiązanie problemu usuwania azbestu w Polsce, a ponadto promowanie „dobrych praktyk” związanych z usuwaniem azbestu.
 
Spotkanie ministrów
Podczas jednego z najważniejszych spotkań w ramach polskiej prezydencji, czyli Nieformalnej Rady Ministrów UE ds. Środowiska, które odbyło się w dniach 11-12 lipca br. w Sopocie, ministrowie środowiska z UE dyskutowali o problemach, które w programie prezydencji wskazano jako najważniejsze dla europejskiej polityki ochrony środowiska. Głównym tematem obrad była walka z kryzysem gospodarczym w powiązaniu z ochroną środowiska. Zwrócono przede wszystkim uwagę na fakt, iż Europie zagraża ograniczona dostępność i rosnący popyt na zasoby, dlatego celem polskiej prezydencji jest wzmocnienie polityki efektywnego ich wykorzystania oraz wypracowanie konkretnych sposobów jej realizacji. – Jako kraj sprawujący prezydencję Polska będzie dążyć do wdrażania takich narzędzi ochrony środowiska, które eliminują zależność wzrostu gospodarczego od degradacji środowiska przyrodniczego. Oszczędne, a zarazem efektywne korzystanie z zasobów jest kluczem do zapewnienia zrównoważonego rozwoju Europy. Dla Polski oznacza to też walkę z „jednorazowością”, czyli marnotrawieniem zasobów i życiem na „ekologiczny kredyt”. Europa boleśnie doświadcza skutków takiej postawy, a środowisko w skali globalnej szczególnie cierpi z tego powodu – powiedział minister środowiska, Andrzej Kraszewski.
 
Rekord w puszkach
W Polsce w 2010 r. zostało zebranych i przekazanych do ponownego przetworzenia nie mniej niż 72,5% aluminiowych puszek do napojów wprowadzonych w tym okresie na rynek. Jest to rekordowy wynik w szesnastoletniej historii branży odzysku i recyklingu tego rodzaju opakowań. Dla porównania w latach 2008 i 2009 odzyskowi poddano odpowiednio 66% i 67% spośród puszek aluminiowych, które pojawiły się na polskim rynku.
Polskie przepisy prawa wymagają osiągnięcia poziomu recyklingu 45% w 2010 r. oraz 50% w 2014 r. dla opakowań wykonanych z aluminium. Wyliczenia zostały przeprowadzone przez Fundację na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, na podstawie informacji uzyskanych od firm wytwarzających aluminiowe puszki do napojów oraz kopii rocznych sprawozdań siedmiu największych organizacji odzysku.
 
 
 
 
Niebo dla samochodów
W inauguracji kampanii edukacyjnej Auto do Nieba, podczas Zlotu Starych Samochodów i Motocykli wzięło udział ponad 2 tys. osób. Imprezę zorganizowano 14 sierpnia br. w skansenie w Tokarni k. Kielc, gdzie odbył się m.in. pokaz rozcinania wraku samochodu przygotowany przez Komendę Miejską Straży Pożarnej w Kielcach. Natomiast o legalnej kasacji pojazdów oraz procedurach obowiązujących w stacjach demontażu pojazdów mówili pracownicy Fundacji Odzyskaj Środowisko (organizator kampanii). Celem kampanii jest pokazanie w sposób humorystyczny, że legalny demontaż pojazdów, zgodny z Ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, to drugie życie dla samochodu („niebo”) oraz uniknięcie problemów i kar dla jego dotychczasowego właściciela.
 
 
 
 
Euro na ekoinnowacje
Wybrane w tegorocznej edycji programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) 42 projekty dotyczące ekoinnowacji otrzymają dofinansowanie w wysokości 35 mln euro. Jednocześnie rozpoczął się proces składania wniosków w ramach zaproszenia na 2011 r., gdzie udostępniono 38 mln euro. Wnioski wybrane w ub.r. dotyczyły m.in. akustycznych paneli wyprodukowanych przy użyciu gumy z zużytych opon służących tłumieniu hałasu pociągów, wewnętrznych paneli ulegających biodegradacji, umożliwiających ograniczenie masy samolotu o 15%, a także systemu prefabrykowanych domów wytworzonych z lokalnie uzyskanych materiałów odnawialnych (drewno i słoma). Celem finansowania ekoinnowacji w ramach CIP jest promowanie nowych produktów, usług i procesów, w których wykorzystuje się mniej zasobów naturalnych oraz powstaje mniej odpadów, a emisja substancji zanieczyszczających jest niższa.
 
Samorządy a wraki
Zjawisko porzucania wraków samochodów na samorządowych parkingach jest w Polsce bardzo często spotykane. Jeden z przykładów to mercedes zaparkowany „na dziko” i pozostawiony na warszawskich Bielanach na ponad rok. Niedawno, po otrzymaniu zgłoszenia od mieszkańców, strażnicy miejscy, zgodnie z procedurą, odholowali pojazd na miejski parking. Poszukiwania właściciela w całej Europie nie przyniosły rezultatów. Zazwyczaj w takiej sytuacji porzucony pojazd trafia na złom. Jednak mercedes został wyceniony przez rzeczoznawcę na ok. 60 tys. zł, a w związku z tym Zarząd Mienia m.st. Warszawy przeznaczył samochód na sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego. Środki uzyskane w ten sposób trafią do budżetu miasta. Jak informują organizatorzy kampanii ekologicznej Odwraczamy Polskę, której celem jest sprzątanie polskich miast z porzuconych pojazdów, mieszkańcy coraz częściej zwracają uwagę na problem pojazdów opuszczonych przez właścicieli i informują o tym odpowiednie jednostki.
 
Warmia i Mazury bez azbestu
W wyniku pierwszej edycji konkursu na dofinansowanie działań z zakresu usuwania azbestu, przeprowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, z 18 gminami z Warmii i Mazur zostaną podpisane umowy. Ich efektem będzie usunięcie jeszcze w tym roku prawie 550 ton azbestu. Środki finansowe na ten cel pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Olsztynie. Aby otrzymać dofinansowanie, samorządy muszą spełnić dwa warunki – stworzyć odpowiedni program usuwania azbestu dla danej gminy oraz zinwentaryzować azbest na swoim terenie.