Przepisy prawne i doświadczenia w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych były głównym tematem XVII Spotkania Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich, które odbyło się w dniach 27-29 września br. w Krakowie.

– Jesteśmy krajem surowcowym, dlatego też górnictwo i geologia w Polsce posiadają szczególne znaczenie. W związku z tym kluczową rolę odgrywają w naszym kraju urzędy nadzoru górniczego – powiedział dr Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju, otwierając spotkanie. Organizatorem spotkania, które odbyło się w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, był Wyższy Urząd Górniczy. Uczestniczyli w nim przedstawiciele nadzoru górniczego z kilkunastu krajów Unii Europejskiej, a także z Serbii.
Strona polska była już po raz trzeci organizatorem Spotkania Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich. Jedno z nich odbyło się w 1996 r. w Katowicach i było poświęcone zakresowi oraz naturze kompetencji nadzorów górniczych w poszczególnych krajach europejskich. Z kolei drugie miało miejsce w 2004 r. we Wrocławiu i dotyczyło doświadczeń oraz regulacji prawnych związanych z likwidacją kopalń. Obrady odbywają się cyklicznie – raz do roku – i mają charakter warsztatów. Ich celem jest przede wszystkim wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania przemysłu wydobywczego w poszczególnych krajach europejskich i wypracowanie wspólnych strategii rozwiązywania problemów przemysłu wydobywczego w ramach obowiązującego prawa wspólnotowego.
Nasze coroczne spotkania odbywają się z myślą o zrównoważonym rozwoju Europy. Każdy kraj ma doświadczenia, którymi może się podzielić. Cieszy fakt, że formuła spotkań nieustannie się rozwija i dołączają do nas przedstawiciele kolejnych państw, także spoza Unii Europejskiej – powiedział podczas spotkania Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Według danych WUG, polskie górnictwo wydobywające różnego rodzaju kopaliny w ostatniej dekadzie użytkowało grunty o powierzchni od 45 tys. ha do ponad 37 tys. ha. Około 23% z nich wymagało rekultywacji. W ostatnich trzech latach procesowi temu poddano przeciętnie 33% gruntów wymagających takich zabiegów.
Na szczególną uwagę zasługują wyniki osiągnięte przez górnictwo siarki, które zrekultywowało 2,2 tys. ha, co stanowi ok. 90% wszystkich terenów zniszczonych tego typu działalnością. Prowadzono tam specjalne zabiegi, mające na celu zabezpieczenie niewyeksploatowanych złóż siarki oraz usunięcie zagrożeń dla środowiska, wynikających z obecności znacznych ilości siarki i jej związków na powierzchni terenu – zaznaczył P. Litwa.
Kolejne, przyszłoroczne obrady szefów urzędów górniczych odbędą się w Austrii. Z kolei ofertę organizacji konferencji w 2013 r. złożono delegacji Serbii.
 

Łukasz Bandosz