Biogaz: kierunki i dobre praktyki
Paulina Łyko, Katedra Inżynierii Środowiska i Przeróbki Surowców, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
W Polsce biogaz pochodzi przede wszystkim z odgazowania składowisk odpadów komunalnych oraz z biogazowni zlokalizowanych przy oczyszczalniach ścieków.
Natomiast biogazowni zasilanych odpadami rolniczymi lub poprodukcyjnymi z przetwórstwa rolno-spożywczego jest zaledwie kilkanaście, chociaż wiele wskazuje na ich dynamiczny rozwój w najbliższych latach.
Rynek biogazowy w Europie zwiększa się, wskazując nowe kierunki zastosowania biogazu. W zależności od przeznaczenia może być on wzbogacony do biometanu, czyli gazu o składzie zbliżonym do gazu ziemnego (zawartość metanu powyżej 95%). Etap ten jest niezbędny (poza nielicznymi wyjątkami) w celu zastosowania biogazu do zasilania pojazdów silnikowych oraz wtłaczania go do sieci gazu ziemnego. Biometan może być również sprzedawany (w postaci sprężonej) oraz spalany w ramach produkcji energii elektrycznej i cieplnej, poza miejscem jego wytworzenia.
Energia elektryczna i cieplna
Podczas spalania metanu pochodzącego z biogazu produkowana jest energia elektryczna w wysoko sprawnych silnikach spalinowych, które r&oacu...