Stosowanie biogazu pochodzącego z rozkładu materii organicznej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej jest obecnie głównym kierunkiem jego zagospodarowania. Inną naturalną, choć jak dotąd w Polsce niewykorzystywaną możliwością, jest wzbogacanie biogazu do biometanu, czyli gazu wysoko metanowego o parametrach zbliżonych do gazu ziemnego. Biometan, określany również, w zależności od stanu skupienia, jako bio-CNG (ang. CNG – Compressed Natural Gas) lub bio-LNG (ang. LNG – Liquefied Natural Gas) może być alternatywnym paliwem dla pojazdów spalinowych, zastępującym paliwa ciekłe.
Taki kierunek zagospodarowania biogazu jest przedmiotem projektu Biomaster, realizowanego i współfinansowanego z programu Inteligentna Energia – Europa (Intelligent Energy Europe). W projekcie bierze udział 17 partnerów pochodzących z Austrii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
W poszczególnych regionach czterech krajów biorących udział w projekcie: w Małopolsce, Norfolk (Wielka Brytania), Skanii (Szwecja) oraz Trentino (Włochy) będą prowadzone działania zmierzające do wykorzystania potencjału produkcji biometanu w celu przełamania obecnego impasu w tej dziedzinie oraz integracji poszczególnych ogniw łańcucha. Ponadto podejmowane będą starania na rzecz stymulowania inwestycji oraz usuwania przeszkód pozatechnologicznych.
<...