Ryszard Gola-Sienkiewicz, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
Ekoinnowacja definiowana jako ekoinnowacyjne produkty, techniki, usługi lub procesy, które mają na celu zapobieganie lub ograniczanie wpływu na środowisko oraz przyczyniają się do optymalnego wykorzystania zasobów.
Przyjazne dla środowiska innowacje mają pomóc w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych oraz zmusić do bardziej efektywnego eksploatowania zasobów, takich jak woda i surowce kopalne. Poza tym powinny zwiększyć wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu do produkcji wysokiej jakości produktów o mniejszym wpływie na przyrodę i człowieka. Ich celem jest też wdrażanie bardziej przyjaznych dla środowiska procesów produkcyjnych oraz usług. Ekoinnowacyjne rozwiązania mogą stanowić: procesy, techniki, usługi, produkty lub technologie.
Obecnie wyzwaniem jest zapewnienie nowych bodźców, które będą zachęcać do stosowania innowacji ekologicznych na szerszą skalę, i to w połączeniu z maksymalizacją korzyści ekonomicznych oraz ekologicznych.
Ekoinnowacje powinny zachęcać do brania pod uwagę cyklu życia produktów (LCA) – od produkcji po zagospodarowanie („od kołyski aż po grób”). Takie podejście winno dotyczyć całego łańcucha, a nie tylko koncentrować się na jednym jego elemencie, np. wodzie lub zużyciu energii. Zastosowanie pełnego lub uproszczo...