Jacek Chilomer, zastępca komendanta Straży Miejskiej Miasta Poznania

Któż z nas nie widział wraka samochodu pozostawionego na poboczu drogi lub na osiedlowym parkingu? Takie „auta retro” nie tylko szpecą, ale również zajmują miejsca parkingowe, a co ważniejsze – często są pozostawione otwarte i stanowią zagrożenie dla otocznia oraz środowiska.
Straż miejska obok policji jest organem wskazanym przez ustawodawcę do usuwania takich pojazdów z drogi na koszt ich właściciela. Możliwość taką daje art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, będący również jedyną prawną definicją wraka: „pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi”.
Na co funkcjonariusz musi zwrócić uwagę? Czy karoseria pokryta grubą warstwą brudu jest wystarczającym powodem do usunięcia pojazdu? A może korozja nadwozia czy brak powietrza w ogumieniu będą kwalifikowały auto jako wrak? Tego ustawodawca nie precyzuje, co w konsekwencji może spowodować, że pojazdy takie wrosną w krajobrazy miast. W drugiej części dyspozycji w art. 50a ustawodawca nie nakazuje usunięcia samochodu nieużywanego, lecz zaznacza, że: „może zostać usunięty”. Ponadto podkreślona jest konieczność dotarcia do właściciela pojazdu, gdyż zlecenie usunięcia należy traktować jako rozwiązanie ostateczne. Przy takim stanie prawnym czynności wykonywane przez strażników obejm...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?