Lipcowa publikacja nowego programu NFOŚiGW dofinansowania budowy 11000 oczyszczalni i 20700 przyłączy wzbudziła w gminach uzasadnione nadzieje na właściwe oczyszczanie ścieków. Przede wszystkim tych z gospodarstw pozostających poza obszarami zbiorowych sieci kanalizacyjnych oraz od dużej grupy mieszkańców obszarów wiejskich o najniższych dochodach.
Wszystkie potrzebne dokumenty znaleźć można na stroniehttp://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/ochrona-wod/. Możliwość otrzymania dotacji nawet do 90% kosztów budowy powinna być dla wszystkich gmin kusząca.
Dla kogo, jak i kiedy?
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy. Na oczyszczalnie przeznaczono 150 mln zł. Ale wstępna statystyczna analiza potrzeb mówi o konieczności wyposażenia terenów wiejskich w ok. 1,2 mln do 1,8 mln szt. Program zasadnie ogranicza dolny próg budowy jednego zadania do min 50 szt. oczyszczalni. Jest to właściwe z uwagi na efekty ekologiczne. Oznacza to jednak, że taką dotację otrzyma maksymalnie 220 gmin, czyli mniej niż 10% wszystkich jednostek terytorialnych. Zatem należy cały proces inwestycyjny bardzo dobrze przygotować właśnie w gminach, żeby w tym wyścigu znaleźć się w ścisłej czołówce, z której zostaną wyłonieni wybrańcy.
Program na razie nie wspomina o mechanizmach kontrolnych procesu inwes...