Tworzywa sztuczne opanowały niemal wszystkie dziedziny gospodarki i życia codziennego. Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki takim ich zaletom jak: mały ciężar właściwy, wysoka odporność na działanie czynników chemicznych, łatwość przetwórstwa i barwienia oraz estetyczny wygląd.
 
Wymienione cechy tworzyw sztucznych spowodowały, że są one szeroko stosowane szczególnie w takich gałęziach przemysłu jak: budowa maszyn i urządzeń, transport, budownictwo, medycyna, elektrotechnika, elektronika, meblarstwo, zabawkarstwo, gospodarstwo domowe czy wreszcie drobna galanteria użytkowa i ozdobna. Trudno dziś sobie wyobrazić świat bez tworzyw sztucznych.
 
Tworzywo z ciemni
Początki współczesnego przemysłu tworzyw sztucznych sięgają 1862 r. Na zorganizowanej wtedy w Londynie wystawie chemik Alexander Parkes z Birmingham pokazał przedmioty codziennego użytku wykonane z nieznanego dotychczas materiału, który nazwano parkesine. Parkes był zapalonym fotografikiem, a ponieważ w XIX w. nie można było kupić filmów fotograficznych i potrzebnych do obróbki zdjęć chemikaliów, zmuszony był ciągle eksperymentować, aby uzyskać ekwiwalent filmu fotograficznego. To właśnie jego eksperymenty w ciemni doprowadziły do powstania pierwszego tworzywa sztucznego. Tworzywo było formą nitryfikowanej celulozy. Parkes zaczął dom...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?