Turystyka jest tą dziedziną gospodarki, która – mimo trwającego w różnych krajach kryzysu ekonomicznego – nadal dobrze się rozwija. Ludzie podróżują od wieków, jednak w czasach kryzysowych mogą zrezygnować z wyjazdów w odległe, egzotyczne miejsca i pozostać w kraju. Dlatego ważne jest, aby ten potencjalny ruch turystyczny sprowadzić do konkretnej gminy, miasta i wsi.
W Polsce od kilkunastu lat z sukcesem rozwija się agroturystyka i turystyka wiejska. Jak szacuje Instytut Turystyki w Warszawie, tylko w 2009 r. z kwater agroturystycznych na terenie całego kraju skorzystało 6,4% Polaków.
Chociaż warto rozwijać turystykę na terenie gmin, to jednak wcześniej należy dokładnie przeanalizować sytuację miejsca, gdzie planuje się rozwój tej formy rekreacji. Szczególnie ważne jest, aby ta działalność nie tylko przynosiła efekty ekonomiczne, ale również była przyjazna dla środowiska przyrodniczego, kulturowego i społecznego. Należy także pamiętać o długookresowych celach rozwoju i właściwych proporcjach między gospodarką a ochroną środowiska przyrodniczego i kulturowego.
W ramy te wpisuje się koncepcja turystyki zrównoważonej (ang. sustainable tourism). Pojęcie to można wyjaśnić, wychodząc od definicji rozwoju zrównoważonego, który oznacza rozwój niezagrażający środowisku przyrodniczemu, pozwalający pr...