Wykorzystywanie nowych instrumentów efektywności energetycznej w przemyśle, funkcjonowanie systemu „białych certyfikatów”, a także wdrażanie usług energetycznych w systemie ESCO to główne tematy poruszone podczas konferencji z cyklu „Efektywność energetyczna – niższe koszty energii w przemyśle”.

Spotkanie już po raz szósty zostało zorganizowane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE) wspólnie z Ministerstwem Gospodarki. Tematem aktualnej edycji, która odbyła się 29 listopada 2011 r. w gmachu Ministerstwa Gospodarki, była praktyka zarządzania energią w przedsiębiorstwach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Waldemar Pawlak, minister gospodarki oraz dr Jan Rączka, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Spotkanie otworzył Zbigniew Szpak, prezes Zarządu KAPE, który we wstępie odniósł się do  celu 9%oszczędności energii finalnej do 2016 r. Według wyliczeń KAPE, stanowi to wartość 53 400 GWh, a w wymiarze finansowym ok. 15 mld zł.
Następnie głos zabrał Tomasz Dąbrowski, dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, który poinformował o stanie prac Komisji Europejskiej nad nową dyrektywą w sprawie efektywności energetycznej oraz omówił proces wdrażania polskiej ustawy o efektywności energetycznej, uwzględniając terminy przygotowania aktów wykonawczych.
Stan realizacji programu priorytetowego „Efektywne wykorzystanie energii w przedsiębiorstwach” przedstawił dr Jan Rączka, prezes NFOŚiGW. W kolejnym punkcie konferencji przedstawiciele AccelorMittal Polska, Zakładów  Chemicznych  Police i ORLEN Eko zaprezentowali praktyczne działania  podjęte  w ich przedsiębiorstwach w celu osiągnięcia zamierzonych oszczędności energii.
W ramach sesji dotyczącej perspektywicznych instrumentów poprawy efektywności energetycznej w przemyśle omówiono niezbyt jeszcze popularny w Polsce system ESCO.
Grzegorz Peszko, starszy ekonomista w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, wskazał zalety i ograniczenia stosowania umów typu ESCO. Jego zdaniem instytucje finansowe nie są jeszcze zbyt otwarte na model Energy Performance Contracting (EPC), ponieważ widzą trudności w zabezpieczeniu kredytu na oszczędnościach wynikających z umowy o świadczenie gwarantowanych usług energetycznych.
Zarówno Marek Tobiacelli, dyrektor Działu Efektywności Energetycznej firmy Siemens, jak i Krzysztof Skowroński, członek zarządu Dalkia Polska zwrócili uwagę na przyspieszenie działań związanych z optymalizacją zużycia energii. Ponadto podkreślili, że mimo istniejących barier widzą duży potencjał systemu ESCO, zwłaszcza w odniesieniu do sektora publicznego.
 

Urszula Ajersz,Krajowa Agencja Poszanowania Energii