Od 3 marca 2011 r. powinna następować w Polsce implementacja tzw. trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej, który ma zabezpieczyć przyszłość energetyczną Europy oraz wprowadza w życie przepisy zapewniające większą konkurencję na rynku europejskim.

Regulacja prawna rynku gazowego jest formą przeciwdziałania negatywnym skutkom istnienia rynków silnie zdominowanych, zaś jej podstawowymi celami są – efektywność gospodarowania oraz ochrona interesów odbiorców. Czy Polska, sprawując od 1 lipca 2011 r. prezydencję w Unii Europejskiej, wykazała się wystarczającym zaangażowaniem w prace nad tworzeniem jednolitego rynku gazu ziemnego w UE? Jaka jest alternatywa dla przygotowania oddzielnej ustawy dla sektora gazowniczego?
 
Projekt nowej ustawy
I Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego w 2008 r. zakończył się przyjęciem uchwały, w której określono m.in. oczekiwania dotyczące tworzenia regulacji prawnych odrębnie dla rynku gazu ziemnego, a nie za pomocą regulacji z zakresu elektroenergetyki oraz uwzględniania stanowisk sektora gazowego w procesie tworzenia nowej Europejskiej Dyrektywy Gazowej. Rządowy projekt ustawy – Prawo gazowe dotychczas nie ujrzał światła dziennego. Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Gospodarki, nadal trwają uzgodnienia wewnątrzresortowe. Wydaje się, że jedynym dostępnym projektem Prawa gazowego jest ten przygotowan...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?