Od 3 marca 2011 r. powinna następować w Polsce implementacja tzw. trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej, który ma zabezpieczyć przyszłość energetyczną Europy oraz wprowadza w życie przepisy zapewniające większą konkurencję na rynku europejskim.
Regulacja prawna rynku gazowego jest formą przeciwdziałania negatywnym skutkom istnienia rynków silnie zdominowanych, zaś jej podstawowymi celami są – efektywność gospodarowania oraz ochrona interesów odbiorców. Czy Polska, sprawując od 1 lipca 2011 r. prezydencję w Unii Europejskiej, wykazała się wystarczającym zaangażowaniem w prace nad tworzeniem jednolitego rynku gazu ziemnego w UE? Jaka jest alternatywa dla przygotowania oddzielnej ustawy dla sektora gazowniczego?
Projekt nowej ustawy
I Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego w 2008 r. zakończył się przyjęciem uchwały, w której określono m.in. oczekiwania dotyczące tworzenia regulacji prawnych odrębnie dla rynku gazu ziemnego, a nie za pomocą regulacji z zakresu elektroenergetyki oraz uwzględniania stanowisk sektora gazowego w procesie tworzenia nowej Europejskiej Dyrektywy Gazowej. Rządowy projekt ustawy – Prawo gazowe dotychczas nie ujrzał światła dziennego. Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Gospodarki, nadal trwają uzgodnienia wewnątrzresortowe. Wydaje się, że jedynym dostępnym projektem Prawa gazowego jest ten przygotowan...