Na finalny wygląd zazielenionych dachów wpływa wiele aspektów. Roślinność wykorzystywana do tego typu projektów musi zostać dobrana z rozwagą. Uwzględnić należy także niszczącą siłę wiatru oraz sposób nawadniania zieleni. Wykonawca projektu powinien pamiętać zarówno o przepisach przeciwpożarowych, jak i o bezpieczeństwie oraz higienie pracy.
W przypadku luźno rozłożonych uszczelnień dachu należy uwzględnić zabezpieczenie hydroizolacji przed unoszeniem się. Dotyczy to szczególnie miejsc w narożnikach i na obrzeżach dachu. Na budynkach o wysokości powyżej 8 m zaleca się dodatkowe obciążenie narożników dachu, np. płytami betonowymi. Jeśli hydroizolacja przymocowana jest mechanicznie, wówczas dodatkowe balastowanie w celu jego zabezpieczenia nie jest konieczne. Jeżeli hydroizolacja jest luźno ułożona pod układem roślinności, to dodatkowe obciążenia, wynikające z siły ssącej wiatru, należy wyliczyć wg normy DIN 1055 „Obciążenia przyjęte dla budowli”. W przypadku budynków wysokich oraz miejsc eksponowanych dach zielony należy wykonać w taki sposób, aby był chroniony przed rozwiewaniem. Na obrzeżach trzeba zastosować prefabrykaty betonowe lub opaski żwirowe.
 
Regulacje przeciwpożarowe
Według wytycznych dotyczących dachów zielonych (FLL), zieleń intensywna traktowana jest jako odporna na lotny ogień. Zieleń ekstensywna jest z kolei wystarczająco odporna na ogień ale pod warunkiem, że wysokość układu warstw wynosi co najmniej 3 cm, a zawartość substancji organicznej w substracie nie przekracza 20% suchej masy. Ponadto wymagane jest zachowanie strefy wolnej od roślinności o szerokości 50 cm w miejscach przejść przez dach oraz w bezpośredniej bliskości elementów wystających nad dach. Należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych specyficznych dla danego kraju, przede wszystkim w przypadku dużych powierzchni, tarasów i budynków przylegających. Przed wylotami okiennymi oraz dachowymi należy zaplanować opaski ze żwiru lub z płyt. Warto jednak zaznaczyć, że obowiązujące w Polsce przepisy przeciwpożarowe nie uwzględniają jeszcze specyfiki dachu zielonego.
 
Stosowne nawodnienie
Zieleń ekstensywna w fazie wzrostu potrzebuje wody. Z tego powodu na dachu oraz w jego pobliżu należy zaplanować wystarczającą liczbę podłączeń do jej ujęć. W przypadku zieleni intensywnej idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie automatycznego systemu nawadniania, które umożliwia magazynowanie wody w warstwie drenażowej. To optymalny sposób na zredukowanie nakładu pracy związanego z nawadnianiem, gdyż w pierwszej kolejności w układzie warstw dachu zielonego zatrzymywana jest naturalna woda deszczowa.
 
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Istotnym elementem w trakcie powstawania budynku jest planowanie już od samego początku działań mających na celu zabezpieczenie przed upadkiem z dachu w trakcie jego użytkowania bądź konserwacji. Zarówno przy wykonywaniu robót budowlanych, jak i podczas pielęgnacji konieczne są instalacje zabezpieczające. Na rynku dostępnych jest szereg różnorodnych rozwiązań. Na potrzeby zieleni ekstensywnej powstały m.in. systemy zabezpieczające przed upadkiem z dachów o nachyleniu poniżej 5 stopni. Przykładowo OPTISAFE składa się ze specjalnych uchwytów i lin biegnących mocowanych na stałe bez konieczności przechodzenia przez uszczelnienie dachu. System ten uzyskuje stabilność przez obciążenie dachu zielenią i montowany jest na membranie uszczelniającej. Systemowe rozwiązania zabezpieczeń przed upadkiem z dachu w Polsce nie są jeszcze stosowane. W naszym kraju bezpieczeństwo na dachu zielonym ogranicza się zwykle jedynie do balustrad.
 
Jakie rośliny wybrać?
Do ekstensywnego zazielenienia dachu nadają się jedynie te rośliny, które adaptują się do ekstremalnych temperatur i dobrze znoszą suszę. Mogą być one wprowadzane na dach na różne sposoby: jako nasiona, sadzonki pędowe (części roślin), sadzonki ukorzenione lub prekultywowane maty wegetacyjne. Należy pamiętać o tym, że najtańsze w założeniu systemy (nasiona, sadzonki) są tylko pozornie mniej kosztowne, a to ze względu na bardzo wysokie nakłady na pielęgnację w ciągu pierwszych 12-24 miesięcy. Prekultywowane maty na dachy ekstensywne wymagają bardzo niskich nakładów pielęgnacyjnych. W przypadku dachów zielonych skośnych należy koniecznie stosować gotowe maty wegetacyjne, odporne na rozciąganie. W przypadku założeń intensywnych, jedynymi ograniczeniami doboru roślin będą pomysłowość architekta krajobrazu, nośność dachów oraz warunki siedliskowe. Na dachach z powodzeniem można stosować większość, wykorzystywanych w nasadzeniach, bylin, roślin okrywowych, krzewów oraz drzew. Dachy zielone są rozwiązaniem zyskującym ostatnio dużą popularność. Przy fachowym wykonaniu umożliwią inwestorowi wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie, z czym wiąże się wiele korzyści zarówno dla inwestora, jak i środowiska naturalnego. A to nieczęsto spotykana zbieżność interesów. Należy pamiętać jednak o tym, że właściwa realizacja projektu wymaga harmonijnej współpracy ze specjalistami różnych branż (dekarze, murarze ogrodnicy, architekci krajobrazu). Ze względu na wysoki stopień złożoności, warunkiem powodzenia inwestycji jest jej prowadzenie przez profesjonalną firmę (począwszy od projektu koncepcyjnego, a na pielęgnacji kończąc). Dzięki temu życzenia inwestora mogą zostać spełnione.